Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

VIVA LA VULVA aneb vagina k pomilování

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/18.4.2019
Nastal čas změnit to, jak přemýšlíme o nejintimnějších partiích svého těla. Už jen proto, že jsou naší součástí a mají vliv na to, jak se jako ženy cítíme.

Šťavnatá, motýlí, nesouměrná, květinová, chlupatá i oholená, tetovaná nebo s piercingem… ať už je vaše vulva jakákoliv, jisté je jedno. Je unikátní součástí vašeho těla a téměř jistě vypadá jinak než intimní partie vašich kamarádek. V tomto ohledu jsme mnohem rozmanitější, než samy tušíme. Mimochodem, kdy naposledy – a pokud vůbec – jste si ji pořádně prohlédla? Je to zarážející, ale ani v 21. století některé ženy nevědí, jak vypadají „tam dole“, a ani si nejsou úplně jisté tím, zda ovládají svou anatomii. Těžko si představit, že by se něco takového mohlo stát mužům a jejich penisům, že?

Co je v pořádku?
Vulva i vagina, což jsou z hlediska anatomie odlišné pojmy – vulva je zjednodušeně řečeno to, co je vidět, zatímco vagina je ukrytá uvnitř –, byly dlouhá staletí něčím, co zůstávalo skryto a „o čem se ve slušné společnosti nemluví“. Navíc to mnohdy byli muži, kdo tuto část ženského těla hodnotili a do značné míry určovali, co je krásné a co nikoliv. Koneckonců i drtivá většina pornografie je vyráběna pro mužské diváky a s ohledem na jejich přání. „Vyslechla jsem si mnoho příběhů žen, které se obávaly toho, že nevoní nebo nechutnají tak, jak by správně měly, i když byly zcela v pořádku. Připadaly si příliš vlhké, příliš široké nebo velké. Všechny tyto ženy ale měly něco společného: toto jim řekli muži,“ napsala kanadská gynekoložka Jen Gunter, autorka knihy The Vagina Bible, pro americký deník The New York Times. Podle ní někteří muži dokonce používají tato zraňující slova jako zbraň emocionální kontroly nad svými partnerkami. Její článek „My Vagina Is Terrific. Your Opinion About It Is Not.“ tehdy spustil doslova lavinu reakcí. Už jen proto, že na světlo vynesl něco, co jsme možná tušily, ale nemluvily o tom.

Mnoho z nás se trápí tím, jaký vzhled mají naše genitálie, a někdy dokonce tak moc, že přicházíme o radost a potěšení ze sexu. Ne náhodou jsou právě labioplastiky (úpravy stydkých pysků) a vaginoplastiky (zákroky měnící vlastnosti vaginy) celosvětově vůbec nejrychleji rostoucí oblastí plastické chirurgie. International Society of Aesthetic Plastic Surgery uvádí, že v roce 2017 bylo na světě provedeno více než 200 tisíc těchto operací. V Česku se pak pro podobné zásahy ročně rozhodnou stovky žen a mnoha z nich tento zákrok změní život k lepšímu...

Celý článek si přečtěte v květnové Marie Claire, kterou najdete právě na stáncích. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama