Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

VIGGO MORTENSEN: Musíme si umět naslouchat

Text: Martha Hayes, Foto: Shutterstock/22.3.2019
Skládá básně i hudbu, mluví plynně několika jazyky a točí takřka výhradně filmy, o kterých se mluví ještě dlouho předtím i poté, co jsou uvedeny do kin. Letošní držitel Oscara, snímek Zelená kniha, není výjimkou. A pro šálek dobrého čaje by herec udělal cokoli! 

Když kolem roku 2000 cestoval po světě kvůli propagaci Pána prstenů, celníkům se uzavíratelný sáček s podezřelými bylinkami, který s sebou pořád nosí, moc nezdál... „Vždycky mi hrozili: ‚Přivedeme psy!‘ “ směje se Viggo. Za dvacet let, která od té doby uplynula, se toho moc nezměnilo: Američan dánského původu pořád miluje zelený čaj. Do luxusního londýnského hotelu, kde spolu mluvíme, si dokonce přivezl vlastní miniaturní nerezový šálek a brčko. Při osobním setkání vás zarazí, jak výstřední, vřelý a vtipný Viggo Mortensen je. Takhle si člověk stoického Aragorna z Pána prstenů nepředstavuje, natožpak temné postavy, které hrál v trojici filmů Davida Cronenberga (od Dějin násilí přes Východní přísliby k Nebezpečné metodě). Ne že by herce ve skutečném životě charakterizovaly role, které si vybírá, ale Mortensen je na filmové scéně už tři desítky let a předchází ho pověst až puntičkářsky svědomitého a chorobně ostýchavého muže.

Umí ale překvapit, což dokázal mimo jiné svojí novou rolí ve snímku Zelená kniha, ke kterému napsal scénář a režíroval jej Peter Farrelly, jenž stojí za filmy jako Něco na té Mary je a Hloupý a hloupější. Viggo Mortensen v něm ale netřeští jako Jim Carrey, protože jde o Farrellyho první drama. Silné tak, že budete mít husí kůži, ale odlehčené scénami, při kterých se budete smát nahlas. Jde o mistrovské dílo podle skutečného příběhu o přátelství newyorského podvodníčka, vyhazovače Tonyho „Pyska“ Vallelongy (Mortensen), a vzdělaného špičkového černošského pianisty dr. Dona Shirleyho (hvězda dramatu Moonlight Mahershala Ali). Tonyho v roce 1962 najmou jako řidiče a ochránce dr. Shirleyho na koncertní šňůře z Manhattanu až do nitra amerického Jihu. Pomáhá jim tzv. Zelená kniha, průvodce Afroameričanů na cestách, která je varuje před místy, kde by je v dobách segregace odmítli obsloužit, nebo jim dokonce vyhrožovali násilím.

Celý článek si přečtěte v dubnové Marie Claire, kterou teď najdete na stáncích.

Čtěte také:
OSCARS 2019: 10 nejlepších looků našich oblíbených celebrit
PENÉLOPE CRUZ: "Žiju život, po kterém jsem v mládí toužila"
Ty nejvíc sexy filmy, na které se můžete těšit v roce 2019

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama