Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Věříte na spřízněné duše? Může to ohrozit vaši šanci najít lásku!  

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/6.9.2019
Láska má mnoho podob. Tak která je ta pravá?  

Platón jednou napsal, že lidské bytosti měly dříve čtyři ruce, čtyři nohy a dvě tváře. Zeus se je však rozhodl potrestat za jejich pýchu a rozdělil je. Od té doby chodí nešťastně po světě a hledají svou druhou polovinu...  

Možná jsme dnes již přerostli myšlenku, že bychom byli fyzicky propojeni s naším ideálním partnerem, ale metafora jedné osoby, která k nám dokonale patří, je v nás stále někde hluboce zakořeněna. Existují průzkumy, že i v době digitálního randění stále věří 73 % lidí na spřízněné duše. 

Jenže kdy a kde takovou pravou lásku hledat? A jaké jsou šance, že vydrží? Bohužel menší, než si myslíte. Existuje rozsáhlá studie, které se zúčastnilo na 300 párů, co věřili na spřízněné duše a měly takzvané “osudové myšlení”. U těch byla ovšem zjištěna mnohem větší pravděpodobnost, že se rozejdou a že budou o svém vztahu pochybovat než u druhé skupiny se skeptičtějším přístupemTito testovaní se řadili do kolonky takzvaného “růstového myšlení” a věřili tomu, že místo toho, aby nechávali osud konat svou práci, raději brali vztah se všemi negativy i pozitivy a věděli, že nikdy nebude naprosto dokonalý, ale byli ochotni na něm pracovat a překonávat společně problémy. Tento přístup vyšel vědcům samozřejmě jako mnohem realističtější, a navíc zde odpadá tlak z hledání nějaké mýtické bytosti, která možná ani neexistuje.  

Žijeme ve společnosti, kde je s lidmi zacházeno, jako by byl každý nahraditelný. Když se rozejdeme, stačí jedno “swajpnutí” a můžeme mít někoho jiného. Ovšem pokud opravdu věříte ve spřízněné duše, měli byste si uvědomit, že tento koncept není o dokonalosti ani o nějakém transcendentálním zážitku. Vztahy jsou těžké. Někdy o nich budete pochybovat. Někdy budete chtít odejít, ale pokud najdete “toho pravého” neobjeví se jako princ na bílém koni, ale zastane se vás, bude vám oporou a bude s vámi řešit i ty nejtemnější situace v životě. A o tom to je. Přestaňte toužit po tom, aby vám nějaká kosmická síla zařídila osud, ale raději se sami rozhodněte, zda se cítíte v bezpečí a zda má smysl budovat domov.  

Čtěte také:
Nahlédněte druhým lidem do ložnice
Tohle na prvním rande nikdy nedělejte…
Nejšťastnější jsou single a bezdětné ženy. Proč?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole