Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

VEJA: Co se skrývá za teniskami?

Sébastien Kopp (left) and François-Ghislain Morillion (right), VEJA co-founders, during a trip in the Amazon forest. © Veja/ Ludovic Careme
Foto: ©VEJA // Ludovic Careme, Charlotte Lapalus/4.11.2019
Společnost VEJA, založená v roce 2004 dvěma přáteli z dětství, je jednou z mála firem, která se opravdu zapojuje do udržitelného obchodu. Značku francouzských tenisek s portugalským názvem dnes najdete po celém světě. Setkali jsme se s jedním z jejích spoluzakladatelů François-Ghislain Morillionem, aby nám prozradil více... 
Reklama

Sídlo společnosti VEJA se nachází v diskrétní budově severně od Marais v Paříži. Tato značka, známá svým pojetím udržitelnosti, se proslavila i nevídaným komerčním úspěchem. Do dnešní doby prodala více, než tři miliony párů bot. Letos 20. srpna zahájila prodej běžecké obuvi... chcete znát jejich tajemství? 

Běžecké boty Condor Yellow. 

Jak se zrodila značka VEJA? 
V roce 2003 jsme se se Sébastienem (Koppem - druhým spoluzakladatelem) rozhodli vydat na skvělou cestu, Přemýšleli jsme, jak sladit ekonomiku se sociálními a environmentálními problémy. V té době jsme již měli prověřenou výrobu v Amazonii a objevili jsme způsob práce s malými dodavateli. Zjistili jsme, jak může být ekonomika nápomocná při záchraně pralesů. Tehdy jsme se rozhodli zahájit výrobu tenisek, protože je to právě tento druh obuvi, který symbolizuje naší generaci. “Veja” znamená v portugalštině “pohled”, a to v podstatě demonstruje naší vizi dělat věci jinak.  

Jsou tenisky VEJA definovány jejich udržitelností? 
Jako značka má Veja dva hlavní pilíře. Z nichž první je rozdělen do dvou odvětví: používáme agroekologickou bavlnu ze severovýchodní Brazílie. Nyní pracujeme s více než tisíci rodinami a naše smlouvy stanovují, že nakupujeme tuto surovinu pouze v případě, že je pěstována společně s jinými druhy plodin. A také vyrábíme z přírodního kaučuku ze seringueiros - začali jsme odkupovat od šestnácti rodin a nyní spolupracujeme s více než třemi stovkami. Druhý pilíř stojí na designu, který je stejně tak důležitý. Jsme přesvědčeni o tom, že spousta zákazníků si koupí naše tenisky, aniž by věděli, že jsou udržitelné.  

Organická a argo-ekologická bavlna produkována kolem Tauá, ve státě Ceará v Brazílii. VEJA nakupuje od více než 200 rodin.

VEJA má speciální pouto s Brazílií. Požáry v Amazonii plnily titulky světových médií a odlesňování je velmi aktuálním tématem. Cítili jste nějaký rozdíl od té doby, co byl zvolen Bolsonaro 
Ačkoliv jsme pocítili zvýšenou toleranci k odlesňování, která přišla s novou vládou, podnikli jsme kroky k přípravě. Odlesňování se zrychluje od roku 2015. Je to viditelné díky satelitnímu monitoringu. A právě proto jednáme s producenty určitým způsobem, abychom jim v kácení stromu zabránili. A za tuto službu platíme. Co to znamená? Platíme za kilo gumy a za každé toto kilo platíme ještě stejnou cenu za dodání služby. Na oplátku se výrobci zavázali neodlesňovat více, než 20 % své půdy v Amazonii, což je dnes ve skutečnosti dané zákonem.  

Mají vůbec vaši dodavatelé povědomí o těchto problémech?  
Je to komplikované. Lidé chtějí zlepšit svůj život. Nevykácí les, protože se jim jen tak zlíbí. Jediný způsob, jak čelit tomuto fenoménu, je přidávat hodnotu někam trochu jinam. Dnes kupujeme kilo gumy za dvě eura. Přírodní zdroje je třeba považovat za kapitál. Ekonomické subjekty je musí nacenit, tak jak si zaslouží - se vším všudy. My například věříme, že stojící les má mnohem větší hodnotu než ten ležící, protože nám poskytuje služby jako jsou kyslík a voda a za to musíme platit.  

V Amazonii rostou kaučovníky volně v přírodě. In the Amazon rubber trees grow in the wild. 

Jak můžete vůbec tohle všechno ufinancovat?  
Díky tomu, že nedáváme jediné euro do reklamy a sponzoringu, můžeme investovat prostředky do materiálů a výrobních nákladů. Dokonce ani nemáme marketingové oddělení! Tyto náklady jsme zcela eliminovali. Zatímco u jiných tenisek představují 50 až 70 % u nás jsou na nule. To nám umožňuje ušetřit spoustu peněz, a přitom stále prodávat boty za dostupnou cenu.  

VEJA už má takhle širokou kolekci, která zahrnuje rozmanité styly a modely. Jaké jsou vaše nejnovější přírustky?    
Kondor, naše běžecká obuv (pozn. red.: k dostání od 20. září). Před třemi lety jsme se rozhodli investovat do výzkumu a vývoje. Tento projekt nám otevřel nový svět: polymery. Hledali jsme alternativu k ropným produktům, protože 99 % tenisek na trhu je dnes vyrobeno z plastů získaných z právě z ropy. Mysleli jsme si, že dokážeme vyrobit botu, která je dokonale zbavena tohoto materiálu, ale nakonec jsme rádi, že jsme mohli představit takovou, která je z 53 % z bio složek a recyklovaná. Zatím jsme v atletickém světě smočili jen jeden prst, ale je to něco, o čem jsme dlouho snili.  

Běžecké boty Condor Grey Black a Veja V_10 kožené extra bílé tenisky, které obula Meghan Markle během oficiální návštěvy Austrálie.

Chystáte celou řadu atletické obuvi?  
No... to jsou vaše slova a ne moje (smích). Ale ano, chceme se vyvíjet tímto směrem. Řekněme, že se můžete těšit na spoustu novinek... 

S obratem 34 milionů euro má vaše značka ohromně našlápnuto. Možná už spíš běží a nikdo ji nezastaví... Kdy jsme poprvé začali vnímat tento úspěch? 
Byla to cesta, proces - spíše než nějaký zlom. Tím, že jsme otevřeli svůj obchod v Paříží v obchodním centru (Centre Commercial), jsme získali skvělé kontakty. Například setkání se značkou Patagonia nám otevřelo oči, protože nám ukázalo polymery... Ale když se ozval Dover Street Market v Londýně, protože chtěli něco ekologického, cítili jsme, že se něco změnilo. Někdy lidé říkají, že nás zpopularizovala Meghan Markle, protože nosí naše tenisky, ale my si myslíme, že Meghan je zkrátka součástí nové generace, která má povědomí o světovém klimatu a globálním oteplování a zaleží jí na těchto problémech.  

Myslíte si, že by mohl být vás udržitelný a lukrativní model použitelný i pro velké značky tenisek?  
Ano, myslím si to. Vždy, když vidím nádraží Sail Lazare v Paříži, jak je zaplavené reklamami na nejnovější smartphony, říkám si, že tohle je to, za co platím. Jak jsem již dříve zmiňoval, je nutné rozdělit hodnoty trochu jinak.  

Přeloženo z francouzské Marie Claire

Běžecké boty Condor Grenat Dahlia.

Čtěte také:
Prožívá módní průmysl ekologický “wake up call”?
Jsou plasty škodlivé pro náš organismus? Měli bychom se bát BPA?
Chanel, Gucci, Saint Laurent a další podepsali pakt o udržitelnosti

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama