Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Vědci tvrdí, že dokážou oddálit menopauzu až o 20 let 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/29.9.2019
Chcete dát pauzu menopauze? Máte šanci! 
Reklama

Menstruace může být otravná a bolestivá. Proto někde jistě existují ženy, které se těší na okamžik, kdy jejich tělo začne produkovat nižší hladinu pohlavních hormonů... Ovšem menopauza není jen o tom, že řeknete sbohem měsíčnímu krvácení, ale nese s sebou i zdravotní rizika. Od návalů, přes, pocení, osteoporózu až po srdeční choroby... vypadá to, že by na ni rozhodně nikdo chvátat neměl. Dosud však nebylo možné ji jakkoliv oddálit. To teď změnila jedna malá klinika ve Velké Británii, kde stačí podstoupit půlhodinovou operaci a menopauzu posunete v kalendáři až o dvacet let!  

Jak to funguje? Lékaři vám nejdříve odeberou malý kousek tkáně z vaječníků, tu zmrazí, dokud vám nezačne menopauza, což bývá kolem 50 roku života. Poté ji opět rozmrazí, “naroubují” na nějaký kus těla, kde dochází k velkému průtoku krve (třeba v podpaží), tkáň začne uvolňovat pohlavní hormony a voil à! Co se týče délky oddálení, záleží, kdy si necháte tkáň odebrat. Pokud již ve 25 letech, potom to opravdu může být až o 20 let. Jestliže je vám již při odběru kolem 40 let, prodloužíte si menstruaci asi jen o 5 let.  

Klinika ProFarm, kterou provozuje Simon Fishel, je zatím jedinou na světě, kde můžete tuto proceduru podstoupit. Cena operace se pohybuje někde mezi 200 000 Kč - 315 000 Kč a zatím ji vyzkoušelo devět pacientek, které si nechaly odebrat tkáň. Lékaři se shodují na tom, že by tato operace mohla umožnit i pozdější početí, ovšem jestli tomu tak bude i ve skutečnosti, na to si ještě budeme muset počkat.  

Čtěte také:
Nejdůležitější mezníky v životě ženy. Také to tak máte?
Ta menstruace snad nikdy neskončí!
Menstruační kalíšek jako lidský milník ve Victoria & Albert Museum

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama