Přejít k hlavnímu obsahu

Vědci tvrdí: Chcete bojovat proti globálnímu oteplování? Mějte méně dětí 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/13.3.2019
Dalším velmi prospěšným opatřením pro planetu je prodej vašeho auta, vyhýbaní se letecké dopravě nebo změna jídelníčku na ten vegetariánský... 

Nejlepší, co můžete udělat pro planetu, pokud chcete bojovat proti globálnímu oteplování, je to, že budete mít o jedno dítě méně. A tím vás samozřejmě vědci z Lund University ve Švédsku nenabádají k tomu, abyste se zbavili již existujících potomků, ale spíše doporučují neplánovat jich tak mnoho. Jde totiž podle nich o tu nejefektivnější cestu, jak snížit emise uhlíku v atmosféře. Dalšími velmi účinnými opatřeními je prodat auto, nelétat tak často a nastolit vegetariánskou dietu. Tyto čtyři věci prý snižují emise mnohonásobněji více než třídění odpadu, užívání šetrných žárovek nebo sušení prádla na šňůře místo v sušičce. Nicméně tato doporučení se často nikde neuvádí.  

Emise oxidu uhličitého musí do roku 2050 klesnou na dvě tuny na osobu, aby se zabránilo dopadům extrémního globálního oteplování. Nicméně v Austrálii a v USA připadá na jednu osobu 16 tun tohoto plynu a v Británii je to 7 tun. “Je to očividně velká změna a my jsme jen chtěli poukázat na to, že se na ní může každý individuálně podílet,” tvrdí Kimberly Nicholas, jedna z vědeckých pracovnic, která tuto studii provedla 

Výzkum, jenž byl publikován v Environmental Research Letters, uvádí, že pokud mají rodiče o jedno dítě méně, zredukují se emise uhlíku až o 58 tun za každý rok svého života. Tento údaj byl vypočítán tak, že vědci vzali v potaz množství CO2, které by vyprodukovala ona neexistující ratolest, ale i její potomci. Poté se tyto hodnoty rozdělily podle délky života rodičů. Každému rodiči bylo připisováno 50 % emisí dítěte, 25 % emisí vnuků a tak dále.  

“Chápeme, že jde o hluboce osobní rozhodnutí. Nemůžeme však ignorovat klimatické změny, které mají a budou mít na náš život stále větší dopad. Je naším úkolem, jakožto vědců, upřímně sdělovat data, která jsme získali. Je to podobné, jako když lékař oznámí pacientovi, že je kouření nezdravé a je příčinou jeho nemoci. Současná úroveň emisí je pro naši planetu také velmi škodlivá.”  

Přelidnění planety je v debatě o klimatu velmi kontroverzním faktorem. I proto, že například Američané jsou zodpovědní za čtyřicetkrát více emisí než ku příkladu Bangladéš. Přílišná spotřeba a kapitalistické konzumní nastavení západní společnosti není udržitelné. Vyvstávají tak velmi zásadní otázky, které budeme muset brzy zodpovědět. Ale dříve, než se tak stane a mnohem dříve, než začnete redukovat své geny, možná si dejte o steak týdně méně, vyhazujte věci do barevných kontejnerů a občas sedněte na kolo. Zkrátka zkuste přemýšlet tak, že planeta Země je jen jedna, a to co je dobré pro ni, je dobré i pro vás. 

Čtěte také:
EKO: EU zvažuje zákaz mikroplastů! 
Pozor! Už jen pouhým praním polyesteru znečišťujeme oceány! 
Z čeho se budou vyrábět látky budoucnosti? Zapomeňte na bavlnu! 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole