Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Věčně single aneb proč ten pravý pořád nepřichází?

Text: Veronika Bartošová, Foto: Unsplash/16.5.2019
Je atraktivní, chytrá, schopná a chlapi po ní touží. Přesto žije dlouhé roky sama a vyhlídky na vysněný vztah pomalu vzdává. Její milostné prokletí má název: věčně single. Jak se daří mladým Češkám, u kterých se svobodná jízda neplánovaně proměnila v životní styl? A co jim vlastně brání spárovat se s muži?

Nároky na partnera má 26letá Kamila jasně dané. „Měl by být vyšší než já! Určitě pracující, osamostatněný od rodičů. Žádný typ ‚kam ho postavíš, tam stojí‘,“ vyjmenovává mladá žena své požadavky, o nichž ví, že jsou vysoké. Ještě nikdy totiž neměla vážnou známost. „S nikým jsem se nevídala déle než 3 měsíce – a několikrát randění přešlo v účelové schůzky kvůli sexu. Říkala jsem si, co asi dělám špatně a že nejsem dost dobrá. Že s nikým nechodím, mě trápilo odjakživa. Je ale fakt, že jsem do těch ‚vztahů‘ šla s hroznými obavami, abych něco nepokazila. Byla jsem z toho vynervovaná a asi to ten dotyčný vycítil.“

Pokud se vám zdá, že chtít po dospělém muži, aby nebydlel v „mama hotelu“, není žádný extra požadavek, vězte, že ve věkové kategorii od 25 do 35 let žije ve společné domácnosti s rodiči přibližně 46 % single mužů – a abychom byli fér, taky 49 % single žen. „Přestože singles bývají automaticky spojovaní s lidmi, kteří bydlí sami v samostatné domácnosti, analýza ukázala, že situace je mnohem rozmanitější. Singles žijí častěji než lidé, kteří mají partnera, ve společné domácnosti s rodiči a častěji také žijí v méně obvyklých uspořádáních, jako jsou různé formy spolubydlení s přáteli, příbuznými nebo dalšími osobami,“ přibližuje tuzemskou realitu kniha Vlastní cestou? Životní dráhy pozdně moderní společnosti, kterou v roce 2014 vydal Sociologický ústav AV ČR.

Sociologové si mimo jiné kladli výzkumnou otázku, do jaké míry je nezadanost (celo)životní volbou. Dávali by čeští singles přednost milostnému vztahu? „Ukázalo se, že muži a ženy bez partnera se ve svých preferencích odlišují od těch, kteří protějšek mají. Tito lidé statisticky významně méně touží po manželství, naopak častěji preferují individualizované formy soužití, jako je LAT (Living Apart Together, pozn. aut.) – partnerství spolu, i když zvlášť, nebo žít sám/sama, případně mít pouze příležitostné známosti,“ shrnují výsledky studie autorky Hana Hašková a Marta Vohlídalová. Život bez stabilního partnerského vztahu sice v ČR pořád nepatří mezi soukromé uspořádání, které by single ženy preferovaly (62 % z nich uvedlo, že by radši žily v nějaké formě stálého partnerství), ale pravdou je, že se postoje hodně liší v závislosti na věku. Mezi 25. a 36. narozeninami chce zůstat single jen 16 % nezadaných žen, zato ve věku od 46 do 55 už je to plných 40 %! 

Celý článek si přečtěte v červnové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích. 

Čtěte také:
TÉMA: (Post)moderní muži
Studie potvrdila: Máme méně sexu díky iPhonu
Ženy odhalily 13 nejdivnějších věcí, které jim na mužích přijdou sexy

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole