Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Vánoční přání bez pravopisných chyb!

Unsplash
Text: ALŽBĚTA RYBÁŘOVÁ, Foto: Unsplash/10.11.2020
Píše se vánoční, nebo Vánoční? Těšíme se na Štědrý den, nebo štědrý den? A jak je to s tím novým rokem? To všechno jsou otázky, se kterými se mnozí z nás během Vánoc potýkají. Pojďme na ně jednou provždy najít správnou odpověď! 
Reklama

„Přejeme vám příjemné prožití Vánočních svátků, hodně dárků od ježíška, a především všechno nejlepší do Nového roku.“ Na první pohled milé vánoční přání, na druhý pohled hotový prohřešek proti českému pravopisu. Chápeme, že chybka může občas uletět, avšak jsou slova, jejichž psanou podobu bychom rozhodně měli znát. Pojďme se podívat na ty nejvážnější gramatické chyby, které jsme schopni napáchat během vánočních dnů.

vánoce vs. Vánoce
Asi nejzásadnější chyba, které se můžete dopustit. Pravda, ještě před několika lety se mělo za to, že Vánoce v obecné rovině se píšou s malým písmenem a naopak velké písmeno značilo jeden konkrétní den v roce, tedy 24. prosince. Jenže i čeština se posouvá, a od roku 1993 – kdy proběhla poslední pravopisná reforma, lze psát Vánoce pouze s velkým písmenem.

vánoční vs. Vánoční
Nevíme, kde se tento hřích zrodil, ale slovo vánoční je přídavné jméno, které jednoznačně musíme psát s malým písmenem.

štědrý den vs. Štědrý den
U Štědrého dne je to stejné jako u Vánoc. Jednoduše platí, že toto slovo píšeme pouze s velkým písmenem. Zároveň přídavné jméno štědrovečerní píšeme s malým písmenem.

ježíšek vs. Ježíšek
O trošku složitější je to s psaním slova J/ježíšek, neboť v tomto případě je důležité dbát na kontext. Jakmile napíšeme Ježíšek, máme tím na mysli buď malého Ježíše, nebo konkrétní den v roce. Naopak ježíšek s malým písmenem píšeme tehdy, když mluvíme o vánoční nadílce.

silvestr vs. Silvestr
Hned po Vánocích přichází další gramatická zápletka, kterou je bezesporu oslava posledního dne roku. „Oslava Silvestra“ s velkým písmenem značí, že jdeme oslavovat svátek muže, který se jmenuje Silvestr. Pokud si ale jdeme užívat veselí spojené s posledním dnem v roce, pak zákonitě musíme napsat „oslava silvestra“. 

nový rok vs. Nový rok
Jakmile se probudíme po bujaré oslavě silvestra, už je Nový rok (nebo snad nový rok?). Jak se to vezme! Pokud hovoříme o 1. lednu, pak musíme napsat Nový rok, neboť jde o konkrétní den v roce. V obecné rovině ale platí, že mluvíme o novém roce s malým písmenem. To znamená, že „Všechno nejlepší do nového roku“ píšeme s malým písmenem. 

Napsáno pro Marianne.cz

Čtěte také: TOO CUTE TO HANDLE: Adventní kalendáře plné překvapení

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama