Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

V USA skončil LGBT Pride Month. Zjistěte něco o jeho historii

Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/2.7.2020
S koncem měsíce června v Americe končí také „měsíc hrdosti“ (Pride Month). A my vám chceme připomenout, jak vůbec vznikl a jak vypadá dnes.
Reklama

Pride Month se ve Spojených státech amerických slaví na počest Stonewallského povstání, které se konalo na konci června roku 1969.

Jednalo se o série spontánních demonstrací členů homosexuální (LGBT) komunity v reakci na policejní razii, která začala v časných ranních hodinách 28. června 1969 v baru Stonewall Inn, v sousedství Greenwich Village na Manhattanu v New Yorku. Patroni Stonewallu, další vesnické lesbické a gay bary a lidé z ulic se bránili, když se policie stala násilnou. Tyto nepokoje jsou široce považovány za jednu z nejdůležitějších událostí vedoucích k hnutí za osvobození homosexuálů a k modernímu boji za práva LGBT ve Spojených státech. Napětí mezi newyorkskou policií a homosexuálními obyvateli Greenwich Village propuklo v protesty i následující večer a znovu o několik dní později. Během několika týdnů se obyvatelé vesnic zorganizovali do aktivistických skupin, v nichž se soustředili na vytváření míst, kde by gayové a lesbičky mohli být otevřeni se svou sexuální orientací, aniž by se obávali zatčení.

Po Stonewallském povstání čelili gayové a lesbičky v New Yorku genderovým, rasovým, třídním a generačním překážkám, aby se stali soudržnou komunitou. Během šesti měsíců byly v New Yorku vytvořeny dvě organizace aktivistů homosexuálů, které se soustředily na konfrontační taktiku a byly založeny tři noviny na podporu práv homosexuálů a lesbiček. Rok po povstání, u příležitosti výročí 28. června 1970, se v New Yorku, Los Angeles a San Franciscu uskutečnily první pochody pro homosexuály. Výročí nepokojů byla také připomínána v Chicagu a podobné pochody byly organizovány i v jiných městech. Během několika let byly po celém USA i po celém světě založeny organizace pro práva gayů. Národní památka Stonewall byla založena na místě razie v roce 2016. A 6. června 2019 se dokonce policejní komisař New Yorku James P. O'Neill oficiálně omluvil jménem policejního oddělení v New Yorku za jednání svých důstojníků ve Stonewallu v roce 1969.

Výsledkem je, že během tohoto měsíce se koná mnoho událostí hrdosti (Pride), aby se poukázalo na to, jaký dopad měli LGBT lidé na svět. Bisexuální aktivistka Brenda Howard je známá jako „Matka hrdosti“ – za svou práci na koordinaci prvního Pride pochodu LGBT a také vytvořila myšlenku týdenní série akcí kolem Pride Day, která se stala genezí každoročních LGBT Pride oslav.

Dva prezidenti Spojených států již oficiálně označili červen „měsícem hrdost“ – Bill Clinton a Barack Obama. Donald Trump se stal prvním republikánským prezidentem, který uznal LGBT Pride Month, ačkoliv tak učinil prostřednictvím Twitterum ne oficiálním prohlášením. Pride Month podporuje i celá řada dalších slavných osobností – například Britney Spears, Taylor Swift, Laverne Cox, Adam Lambert, Paris Hilton či Ellen DeGeneres. A nezapomíná ani společnost Google, která od roku 2012 každý rok v červnu připojuje k online prohlížeči vzory duhových barev.

Měsíc hrdosti není mezinárodně uznáván, jelikož se oslavy hrdosti konají na mnoha místech světa v různé době – konkrétně v měsících únor, červen, srpen a září. V České republice se letos koná Prague Pride od 3. až do 9. srpna.

Čtěte také: Genderová studia v Rumunsku jsou v ohrožení

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama