Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Upcyklace jako řešení ekologické krize?

Text: Andrea Šlechtová, Foto: Koshilles/13.4.2019
Doba, kdy jsme si přešívali oblečení z nutnosti, je ta tam. Prázdné obchody s nabídkou stále stejného zboží jsou už dávno pryč, teď žijeme ve světě, kde máme všeho dostatek. S tím ale přicházejí problémy nadprodukce a plýtvání.

Je upcyklace řešením? 
Obchody přetékající oblečením jsou k vidění na každém rohu. Kolekce se mění co pár týdnů, oblečení je po prodejně rozmístěné s obrovskou pečlivostí tak, aby nás donutilo nakupovat. Když se něco roztrhne, ušpiní, nebo nám už nesedí, koupíme si automaticky oblečení nové, protože je to tak moc snadné.  

Do módního světa přichází nová řada návrhářů, kteří se tomuto systému módních gigantů brání. Své značky tak zakládají na principech upcyklace. „Naše tvorba vypadá tak, že vezmeme starou košili, kterou někdo odložil, a přešijeme ji v dámský top nebo třeba sukni,“ vysvětlují Andrea a Tereza, zakladatelky značky Koshiless, jak vypadá upcyklace v praxi. „Ta košile by normálně pravděpodobně putovala do spalovny či velké třídírny oblečení v zahraničí. Jen s velmi malou šancí by se dostala do second-handu. A protože v businessu pracuje obrovské množství mužů, vyhazujeme jako společnost obrovské množství košil,“ dodávají důvod, proč se zaměřují zrovna na košile. 

Upcyklace řešením světových ekologických problémů není, ale je jeho velmi důležitou součástí. Její užitečnost tkví hlavně v informování a zapojování veřejnosti. Značek věnujících se upcyklaci stále přibývá, každý ale může začít sám u sebe. Až se vám příště na tričku objeví flek, který nejde vyprat, nevyhazujte ho hned. Zkuste na něj vyšít třeba kytičku nebo srdíčko. Budete ho nosit o to raději, protože najednou pro vás nebude mít jen peněžní hodnotu, ale i hodnotu času, který jste do něj vložili. 

TIP — Košile s výšivkou 
Koshiless na své upcyklované produkty vyšívají nápisy a kytičky. V jejich nabídce najdete také letní off-the- shoulder topy a sukně z nechtěných košil, pro pány pak mají upcyklované trenky. 

Čtěte také:
EKO: EU zvažuje zákaz mikroplastů!
EKO: Piňatex přináší novou udržitelnou alternativu kůže!
Pozor! Už jen pouhým praním polyesteru znečišťujeme oceány!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama