Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Ultimátní průvodce historií květinových čelenek

Oblíbila si je i Frida Kahlo, co vy?
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images, kniha Mistři světového malířství, Instagram/11.8.2018
Květinové čelenky nejsou jen letním doplňkem a nezbytností na každý letní festival, ale nestárnoucí, nadčasovou a universální klasikou, která jde ruku v ruce s naší marnivostí od počátku věků. Vždyť technicky vzato je nosil už i Julius Caesar! 

Květiny jsou v podstatě takovým přirozeným uměleckým dílem. Není tedy žádným překvapením, že historikové dokáží jejich stopu v módě vysledovat pěkných pár století nazpět. Starověcí Řekové přisuzovali věncům punc slávy, moci a věčnosti. Slavné olivové a vavřínové listy byly tradičně nabízeny jako odměna vítězům. Tento symbol se stal tak populárním, že byl zachován i o dva tisíce let později při Olympijských hrách v Aténách v roce 2004. I Římané tradičně oslavovali příchod jara květinovými “svatozářemi”.  

Ve středověku byly koruny z květů nuceny uvadnout. Důvod? K absolutní moci se v této době dostávala křesťanská církev a pohanská náboženství, která (ne)slavně nahradila, byla považována za bezbožná. Přespřílišná spjatost s přírodou, a právě květinové ceremonie se tak staly velmi nebezpečným podnikem, a dokonce až rouháním.  

Renesanční doba byla svědkem malířů, kteří zobrazovali bohy, Venuše a nymfy s kvítím ve vlasech a ty tak doslova zažily svůj comeback. Návrat k antické kultuře a její adorování jim jistě zametlo novou cestu k módnímu výsluní.   

S rostoucí industrializací se květinová koruna stala romantickým znakem jednoduchého venkovského života. Za viktoriánské éry byl tento motiv jen posílen. Věnce byly spojovány s čistotou, romantismem a ženskostí. Nevěsty z nich nosily svatební korunky, a dokonce i královna Viktorie ji zvolila jako doplněk v oranžové variantě v roce 1840, kdy si brala prince Alberta. Nebyla jedinou členkou královské rodiny, která volila květiny ve vlasech jako svou vizitku. Tuto dekoraci si oblíbila i Marie Antoinetta.

V naprostém kontrastu k nažehlené a formální viktoriánské Anglii přišlo v šedesátých letech hnutí Hippies. Jejich rozcuchané vlasy, hesla jako “make love, not war” a bohémský styl života se zapsal do dějin doslova jako období květinových dětí. Tyto přírodní dary pro ně byly ztělesněním symbiotického vztahu k přírodě, ideálu míru a lásky. Vždyť o tomto spojení doslova vznikaly písně! “If you're going to San Francisco, be sure to wear some flowers in your hair...” zpívá například Scott McKenzie ve své slavné písni. 

Pokud jste se domnívala, že květinové věnce jsou jen záležitostí Coachelly a podobných masových hipsterských festivalů, pak byste se pletla. Jejich bohémský vibe byl oblíbený stejně tak dlouho, jako ženskost sama. Tento romantický doplněk se stal v průběhu věků symbolem lásky, plodnosti a oslav. Proč ho tedy neupravit podle vlastního vkusu (nenutíme vás mít ve vlasech hned pivoňky) a hrdě si obléci kousek voňavé historie.  

Nejlepší květinové čelenky v historii:

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole