Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ULTIMÁTNÍ GUIDE: Jak poznáte, že je vaše kosmetika prošlá? 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/16.11.2018
Udělejte očistu v kosmetické tašce. Možná se ale budete muset rozloučit se svou oblíbenou rtěnkou! 
Reklama

Když přijde řeč na datum spotřeby u kosmetiky, spousta z nás si neví rady. Je ale v pořádku lpět roky na jedné rtěnce, která má perfektní odstín, ačkoliv se hodí jen na příležitosti, kdy si přejete mít ústa jako malinu? Tužka na oči počká, než si konečně koupíte ořezávátko, že? A co je tak špatného na tom držet si tvářenku na věky?  

Pravdou je, že pokud je kosmetika po době trvanlivosti, může nás vystavit škodlivým toxinům, které pak způsobují i vážné zdravotní potíže. Proto jsme pro vás připravili užitečného průvodce, který vám poradí, kdy už je potřeba se oblíbených produktů zbavit.  

Kdy se zbavit make-upu a korektoru? 
Životnost těchto produktů závisí na jejich složení. Výrobky na bázi vody vydrží 12 měsíců a produkty na bázi oleje až 18 měsíců. To, že jejich datum spotřeby dávno minulo, poznáte tak, že olej vytvoří vrstvu nahoře a make-up je nerovnoměrný a nekonzistentní. Pokud si přejete lehce prodloužit jeho trvanlivost, uchovávejte ho v chladném prostředí a pravidelně ho protřepávejte. Také udržujte své aplikátory čisté.  

Kdy se zbavit pudru, tvářenky a zdravíčka?  
Mají tyto produkty dobu expirace? Rozhodně ano! Sice neobsahují vodu, a tak se v nich tvoří bakterie pomaluji, ale doporučená doba jejich užívání je 18 měsíců. Obzvláště pozorní byste měli být v případě, že obsahují aloe, heřmánek, zelený čaj a jiné botanické výtažky. A kdy nastane čas je hodit do koše? Pokud si na jejich povrchu všimnete tvrdého ráfku - ten je tvořen tak, že se minerály v pudrových produktech mísí s oleji z vaší kůže. Abyste se vyhnula předčasné oxidaci, vždy důkladně zavírejte uzávěr produktu, užívejte jen čisté štětce a nepoužívejte příliš mastnou podkladovou bázi či make-up.  

Kdy se zbavit řasenky?  
Vyhoďte ji po 3 měsících každodenního a 6 měsících občasného užívání. Mascara většinou změní vůni, nebo začne dokonce lehce zavánět. Vlhké prostředí přitahuje bakterie, a proto naše nejoblíbenější zkrášlovadlo vydrží tak krátce. Tip: řasenkou nikdy nepumpujte - do tuby tak vniká vzduch a vysouší ji. Pokud už se vám zdá lehce vyschlá, můžete ji vylepšit kapkou dětského oleje.  

Kdy se zbavit očních linek?  
Doba jejich trvanlivosti se pohybuje od 3 měsíců do 3 let. Pokud jde o tekutou verzi, bavíme se o stejné náchylnosti k bakteriím jako v případě řasenky. Klasické tužky vydrží mnohem déle! Když je totiž ořežete, odstraníte z nich i nečistoty. Pokud se však na jejich špičce vytvoří lehký bílý film, je na čase je vyhodit. Aby vydržely déle, desinfikujte ořezávátko a po každém použití je otřete.  

Kdy se zbavit rtěnky a lesku na rty?  
Rtěnky nevytváří prostředí příhodné bakteriím, takže je můžete bez starostí užívat 12 – 18 měsíců. Poté se s nimi musíte rozloučit. Přestože jsou tyto výrobku nadupané konzervanty jako parabeny, esenciální oleje a vitamíny, jakmile začnou vlhnout, “křídovatět”, smrdět nebo se jakkoliv změní jejich struktura – sbohem!  

Kdy se zbavit štětců? 
Není žádnou novinkou, že štětce byste měla alespoň jednou za dva týdny, abyste se vyhnula infekci pleti. Pokud se o toto nářadí svědomitě staráte, vydrží vám roky!  

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama