Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

TOXIČTÍ RODIČE: Co když to v rodině nefunguje?

Text: Veronika Bartošová, Foto: Unsplash/23.4.2019
Manipulují, citově vydírají a nerespektují, že jste dospělá. Vracíte se z rodinné návštěvy s pocitem, že z vás matka nebo otec vysáli veškerou energii? Zachovejte klid, i na pokřivenou lásku toxických rodičů existuje protijed.

Toxický kamarád, toxický partner, a teď dokonce i toxický rodič! Zdá se vám, že je teď tak trochu v módě svádět problémy v mezilidských vztazích na toxicitu? Věřte mi, nebo ne, svépomocná knížka Toxičtí rodiče (kterou napsali Susan Forward a Craig Buck) se podle žebříčků New York Times stala bestsellerem už na přelomu 80. a 90. let. Na desítkách příkladů z psychoterapeutické praxe vystihla charakteristický rys všech toxických matek a otců: ve jménu rodičovské lásky dělají svému dítěti věci, které se se skutečnou náklonností neslučují, a tím ratolest traumatizují. Své dítě citově vydírají, shazují, kritizují, porovnávají, deptají. Nárokují si pozornost, protože jsou přesvědčeni, že jim dítě něco dluží, sami však na jeho přání neberou ohledy.

A jak taková toxická mateřská láska vypadá v každodenní praxi? „Na návštěvy jezdí bez ohlášení, a když mě zastihne na odchodu, je naštvaná, že jsem si dovolila mít vlastní program. Kupuje mi zbytečnosti, a co je horší, kolikrát třeba naslibuje někomu třetímu, že si od něj koupím nábytek, který momentálně ani nemám kam dát! Šíleně mi tím komplikuje život – neporadí se, klidně dotyčnému dá moje telefonní číslo s tím, že jde o hotovou věc, a já pak musím vysvětlovat, proč nechci nějaký šíleně staromódní gauč. Navíc pak od zbytku rodiny poslouchám, jak jsem nesamostatná, když za mě ve 27 letech musí všechno zařizovat máma. Já se jí přitom o nic neprosila!“ líčí Sofie situace, kterými jí matka komplikuje život. Přesněji řečeno: celý život.

„Z dětství si pamatuju hlavně dramata a strach. Bála jsem se, že mě táta opustí – věděla jsem, že má z předchozího vztahu starší děti, se kterými přerušil styky. Takže když se naši rozvedli, zuby nehty jsem se držela bydlení s tátou, i když to obnášelo každodenní boje s macechou. Máma věděla, že tím vším trpím, ale stejně mi pořád předhazovala, že s ní nežiju a že ji dost nemiluju,“ skládá Sofie další bolavé střípky svého vyprávění. Jako malá holka čelila toxické výchově tím, že se uzavřela do sebe. Hodně se styděla, nedokázala mluvit o svých pocitech a chybu, proč si s mámou nerozumí, hledala hlavně v sobě. Není se čemu divit, už jako osmiletá poslouchala kruté výroky typu: „Já děti nikdy nechtěla!“, „Ten rozvod je tvoje vina“, „Měla by ses nad sebou zamyslet“, „Máš tátu radši než mě!“, „Půjdeme k soudu, ať tě dá do mojí péče!“.

Celý článek si přečtěte v květnové Marie Claire, kterou najdete právě na stáncích.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole