Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Toto je 5 nejčastějších plastických operací na světě. Chcete vědět, jaké to jsou?

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/8.1.2020
Při pohledu na sociální sítě, kde vládne dokonalost po všech stránkách, asi nikoho nepřekvapí, že vytrvale roste počet zákroků, které lidé podstoupí u plastických chirurgů. V roce 2018 například jen v USA proběhlo o 250 tisíc estetických operací více, než v předchozím roce. Zjistili jsme, které zákroky jsou mezi klienty nejoblíbenější.
Reklama

Zatímco jeden z trendů sází na krásu přirozenosti, na straně druhé přibývá zájemců o vylepšení těla s pomocí chirurgie. „Estetický zákrok už není znamením luxusu ani stigmatem. Dřív lidé své úpravy spíš zapírali, dnes nám často přijdou klientky rovnou na doporučení kamarádky, která se jim pochlubila se svou operací,” vysvětluje plastický chirurg MUDr. Josef Kulhánek z Lékařského domu Praha 7. „Díky lepší ekonomické situaci se estetický zákrok stává i finančně dostupnějším než kdy dřív. Pokud na něj lidé nemají hned, dokáží si našetřit,” dodává.

Statistika: Nejvíc estetických operací na světě proběhne v USA, následují Brazílie a Japonsko. Z evropských zemí vede Itálie, za ní je Německo. Ženy tvoří celosvětově asi 86 % pacientů klinik plastické chirurgie, jejich nejoblíbenější operací je zvětšení prsou. Muži zahrnují 14 % klientů. Nejčastěji si nechávají upravit oční víčka.

Vliv na rostoucí oblibu plastických chirurgů má i to, že zákroky jsou dnes mnohem šetrnější a rekonvalescence rychlejší. „Strmě roste počet miniinvazivních a neinvazivních zásahů, nejvíc k nám lidé chodí na injekce botoxu, výplně nebo laserové omlazení pleti,” říká MUDr. Kulhánek. Obliba malých zákroků ale neznamená, že by se zájemci zříkali velkých operací. Které jsou ty nej?

1. Zvětšení prsou
Augmentace poprsí pomocí silikonových výplní je stále králem v oblasti plastické chirurgie. Ačkoliv počet operací roste, mírně se mění požadavky a představy, s nimiž ženy k odborníkovi přicházejí. „Například výrazné změny velikosti o několik čísel jsou méně žádané, naopak přibývá zájemkyň o přirozeněji vypadající implantáty anatomického – kapkovitého tvaru,” objasňuje doktor Kulhánek.

Zvětšení prsou v číslech:
• zákrok v celkové anestezii trvá 60-80 minut
• následuje hospitalizace 24 hodin
• 14 dní máte doma klidový režim
• alespoň 1 měsíc nosíte speciální kompresní prádlo
• normální zátěž je možná po 2 měsících

To ale není vše. Hitem posledních let je také využití vlastního tuku. Při této tzv. auto-augmentaci dojde nejprve k odsátí tuku pomocí liposukce z oblastí břicha či stehen. Poté se tuk vyčistí a zdravé buňky se kanylou zavedou do prsou. Tato operace je šetrnější, protože do těla nevkládáte žádné cizí těleso, na druhou stranu tak nelze zvětšit poprsí o více velikostí.

2. Liposukce
Tvarování postavy odsátím tuku je druhou nejoblíbenější operací. Nejčastěji se tuk odsává z břicha, boků a vnitřní strany stehen. Zmenšit ale lze například i tváře, podbradek či zadní stranu paží.

„Je důležité připomenout, že liposukce opravdu není bezpracnou metodou hubnutí. Slouží k modelaci postavy tam, kde se hromadí větší množství tuku oproti zbytku těla,” upozorňuje MUDr. Kulhánek. Principem liposukce je narušení tukových buněk a jejich následné odsátí tenkou kanylou.

Podle techniky rozbití tuku se pak odlišují jednotlivé metody. Při konvenční liposukci se do podkoží zavede kanyla, která tuk naruší mechanickými pohyby. Podstatou ultrazvukové liposukce je využití ultrazvukových vln, jež před odsátím roztaví tuk do polotekutého stavu. Nejmodernější vibrační liposukce je považována za velmi šetrnou k okolním tkáním. Při jejím použití obvykle vznikají menší otoky a podlitiny. Do odsávané oblasti se nejprve napustí speciální fyziologický roztok (tzv. tumescence), zavede se kanyla a ta jemnými mikrovibracemi tuk rozpustí. „Vhodnost metody musí posoudit lékař podle situace konkrétního pacienta. Liposukci tradičně vykonáváme jako samostatný zákrok, ale stále častěji je součástí jiných operací, jako například zvětšení prsou nebo pozadí tímto odsátým tukem,” doplňuje k oblibě liposukce plastický chirurg.

3. Úprava nosu
Rhinoplastika řeší jak nedostatky estetické, kdy chcete změnit tvar a velikost nosu, tak i problémy zdravotní, např. komplikace po úrazech. Operace patří mezi ty nejnáročnější. Často se provádí z nosních dírek, operatér tedy pracuje po hmatu. A protože každý nos je úplně jiný, nedá se předem nic plánovat. Chirurg musí vycházet ze svých zkušeností a citu pro tuto operaci.

Zajímavost: Operace má dolní i horní věkové omezení. Provádí se až po ukončení růstu v 17-18 letech, po 40. roce pak klesá pružnost kůže a s ní šance na dobrý výsledek. Zákrok probíhá většinou v celkové anestezii, trvá kolem 1 hodiny. Poté dostanete na nos sádru a do nosních dírek tampóny. A po operaci? Několik dní ještě budete dýchat jen ústy, musíte dodržovat klid a chladit si oči proti otokům. Do běžného života se můžete vrátit asi za 14 dní. „Úplné zhojení tkání je ale dlouhodobější proces, který trvá přibližně rok,” poznamenává MUDr. Josef Kulhánek a ještě doplňuje důležitou informaci: „Na úvodní schůzce klienty vždy upozorňuji, že po úpravě nosu se jim změní výraz, protože nos je dominantou obličeje určující náš vzhled. Ne vždy si to lidé uvědomují a z výsledku pak mohou být zaskočeni.”

4. Operace očních víček
Popularitu blepharoplastiky zvyšuje fakt, že je velmi efektní, zřetelně po ní omládnete. Proto nejvíce pacientů, kteří ji podstupují, je ve věku mezi 40 a 50 lety. Kromě toho ale také např. zlepší vidění nebo odstraní bolesti hlavy způsobené únavou očí. A právě z těchto důvodů se tak mohou na operačním stole objevit i mladší ročníky. „Provádí se plastika horních či dolních víček, oba výkony lze také provést najednou. Nejmodernější metodou je tzv. transkonjunktivální plastika dolních víček, kdy se k odstranění tukových výhřezů využívá velmi přesného CO2 laseru. Tato operace je rychlejší a nezanechává jizvy, naopak dojde také k vyhlazení pleti a odstranění drobných vrásek okolo očí. Možnou nevýhodou je nutnost celkové anestezie a jeden den hospitalizace,” popisuje MUDr. Hubert Topinka, primář oddělení plastické chirurgie Lékařského domu Praha 7. První efekt operace uvidíte zhruba po týdnu, kdy opadne otok. U klasického zákroku zbydou tenké jizvičky, které jsou velmi nenápadné, po použití laseru bude okolí očí asi 3 měsíce zarůžovělé, ale make-up si s tím snadno poradí. Účinek operace trvá 5-10 let, poté se může zákrok zopakovat.

5. Plastika břicha
Cílem abdominoplastiky je odstranit kůži, která zbyla na břiše po výrazném zhubnutí. A je jedno, jestli důvodem bylo těhotenství a následující porod, účinná dieta, či snad liposukce. Pokud se břicho zmenší příliš rychle, pokožka na změnu někdy nestihne zareagovat. Jako by zůstala ve větší velikosti a vypadá potom povislá a zvrásněná. „Tento pramálo estetický přebytek kůže dokážeme odstranit. Pokud jsou současně rozestouplé břišní svaly, můžeme je sešít k sobě. A v případě potřeby zákrok spojit i s liposukcí,” vypočítává možnosti doktor Kulhánek. Stav břicha často řeší ženy po porodu. Pro ty bude důležité upozornění, že po operaci je třeba delší dobu zachovávat odlehčený režim a až dva měsíce nezvedat žádná břemena, tedy ani děti. “Náprava diastázy břišních svalů si žádá delší čas na rekonvalescenci. Zákrok proto ženám doporučujeme až tehdy, když už jejich děti odrostou a není nutné je nosit,” radí plastický chirurg.

Ať už se tedy chystáte pod nůž nebo jen na menší zásah, vše si důkladně promyslete a načasujte. Ať máte co nejlepší výsledky.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama