Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Tento instagramový účet obrací genderové role a výsledek je naprosto dokonalý!

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Instargam @primachlap/10.6.2020
Co by se stalo, kdyby ženy mluvily o mužích stejně jako muži mluví o ženách? Jaký by byl svět, kdyby fungovala genderová pravidla ve společnosti obráceně? Takovou realitu přesně ukazuje instagramový účet @primachlap. 
Reklama

Jeho zakladatelka si přála zůstat v anonymitě, ale prozradila nám, co jí k založení tohoto profilu vedlo: “Vnímám jako problém, že v české společnosti přetrvává v mnoha ohledech (zcela zbytečný) odlišný přístup k ženám a k mužům, přičemž jak ženy, tak muže omezuje v plném rozletu. Na to jsem chtěla upozornit, a nejpřirozenější cestou k tomu pro mě (a myslím, že pro spoustu dalších lidí) byla satira. 

Velmi významnou inspirací pro mě byl projekt Man Who Has It All, ale také např. francouzský film Je ne suis pas un homme facile, které „obracejí na hlavu“ ženské a mužské role v každodenním životě. (Ten film poněkud drsnou formou, ale pokud jste jej neviděly, určitě koukněte. Je fenomenální!) 

Přišlo mi jako skvělý nápad vytvořit něco takového v češtině, protože ačkoliv hodně lidí rozumí angličtině, v rodném jazyce některá sdělení vyzní naléhavěji. Zároveň jsem chtěla nastavit české společnosti zrcadlo a upozornit na to, jak rozdílně mluvíme o ženách a o mužích a jaké rozdílné nároky klademe na ženy a na muže ve společnosti. I proto mezi příspěvky zařazuji skutečné citáty českých žen a mužů, kde jen obrátím pohlaví – vznikají z toho mnohdy vskutku velmi absurdní výroky! 

Závěrem musím podotknout, že cílem @primachlap rozhodně není „hejtit“ muže nebo mermomocí určovat, co je a co není správný postoj. Doufám přesto, že @primachlap přispěje k tomu, že více z nás začne citlivěji vnímat, jak a co a o kom říkáme nebo si sdělujeme, pomůže odbourat zbytečné stereotypy a nerovný přístup a v konečném důsledku povede ke svobodnější společnosti, kde se ani ženy, ani muži nebudou stydět ani za své city, ani za své ambice.” 

Tato Instagramová stránka obrací genderové role a výsledek je naprosto dokonalý!

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde

Čtěte také: Streamingová služba retušuje z coverů všechny ženy!

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama