Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Tato “šílená vědkyně” proměnila svého autistického syna v kyborga 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/1.9.2019
Co to znamená pro lidstvo? 

Teoretická neurovědkyně Vivienne Ming zaměřila svou profesní kariéru na zkoumání způsobů, jak využít techniku k maximalizaci lidského potenciálu. Ve fascinující eseji, kterou napsala pro Quartz, mluví o tom, jak v sobě objevila “šílenou vědkyni” z velmi intenzivních a osobních důvodů.  

Poté, co byl jejímu synovi diagnostikován autismus, vložila své znalosti do vybudování systému pro Google Glass, který dokáže rozpoznávat a následně interpretovat výrazy v obličeji u druhých osob. Tato dovednost může být pro normálního člověka naprosto samozřejmá, ovšem pro autistického jedince jde doslova o nadpřirozenou schopnost. V publikované eseji se však zamýšlí nad tím, co její vynález znamená pro celý svět. “Rozhodla jsem se proměnit mého syna v kyborga a změnit definici toho, co znamená být člověkem,” napsala. “Ale dělají ho tyto nově získané schopnosti lidštějším či nikoliv?”  

Již není pochyb o tom, že použití technologií v oblasti vylepšení lidské “biologie” rozhodně nepatří do oblasti sci-fi. Dnes již mezi námi chodí celkem běžně lidé s kochleárními implantáty, protetickými končetinami a dívají se na nás bionickýma očimaTato zařízení se mohou lišit svým konkrétním účelem, ale povětšinou se snaží dosáhnout stejného cíle: udělat u někoho, kdo je rozdílný, “běžného člověka”. I systém, který vyrobila Ming pro svého syna, spadá do této kategorie. Co se ovšem stane, až začneme díky této technologii stavět některé lidi na vyšší úroveň? A co nastane, až bude takové vylepšení běžně dostupné? 

Ming píše: “Teoreticky by mohl mít přístup k neurotechnologii každý. Ovšem ve skutečnosti to dopadne tak, že ji nevíce využijí ti, co ji budou nejméně potřebovat.” Jinými slovy to samozřejmě znamená - ti, kdo si ji budou moci dovolit. Tím se ještě více prohloubí nerovnosti ve společnosti. A jak si představit svět ve kterém budou žít geneticky upravení superlidéJistě to nebude hezké. Zdá se, že velmi Nietzscheovské... Možná, že nastal ten pravý čas začít apelovat na jednotlivé vlády, aby navrhly pravidla ohledně těchto technologií, tak aby z ní mohli těžit všichni stejně. Protože budoucnost se rychle blíží... 

Čtěte také:
Co budeme nosit na Marsu?
HANA BOXANOVÁ: "Nezkoušejte přesně předpovídat budoucnost, připravte se na ni"
Budeme v budoucnu používat látky, které utkají pavouci?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole