Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Taťána Gregor Brzobohatá: Cítím se být čistokrevnou Čechoslovenkou

Foto: CzechTourism/10.9.2018
V letošním roce uplyne již celé století od vzniku Československa!
Reklama

I po tomto rozdělení na dvě samostatné republiky si oba národy dodnes zachovaly vzájemnou blízkost a sounáležitost. Tu ztělesňuje i Taťána Gregor Brzobohatá, Miss World roku 2006, topmodelka, herečka a předsedkyně správní rady nadace Krása pomoci, která se stala jednou z tváří projektu Společné století. Jak ona sama vnímá sté výročí české a slovenské vzájemnosti?

Co máte na České republice nejraději?
Je toho hodně, českou přírodu, památky, historii. Máme úžasné osobnosti, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk nebo Václav Havel. Mám tady svoje kořeny i svou rodinu. Jsem opravdu velký patriot.

Jste tváří projektu Společné století od české centrály cestovního ruchu CzechTourism a navíc máte česko-slovenské kořeny, jaký máte vztah k oběma zemím?
Obrovský, jsou mým domovem, Česko i Slovensko. V obou dvou dnes mám svoji velkou rodinu a já osobně se cítím být čistokrevnou Čechoslovenkou. Proto je nerozděluji, a i když se Česko a Slovensko od sebe oddělily, pořád pro mě zůstávají stejným domovem.

Do kterého města či kraje se nejraději vracíte?
Určitě do Opočna, stoprocentně do východních Čech. Taky miluju Prahu, i když jsem taková náplava, protože odtud původně nepocházím. Myslím si ale, že Praha je opravdu jedno z nejkrásnějších míst na světě. A miluji také cestování po Česku a Slovensku obecně, máme tu tolik krás a tolik unikátních věcí. Stačí si uvědomit třeba jen to, kolik míst patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Je to nádherná a bohatá země. Sice není velká rozlohou, ale svým významem určitě.

Jak jako Miss World posuzujete přirozenou krásu Češek a Slovenek? Které jsou podle vás hezčí?
Určitě obě. Taková kombinace mezi Češkou a Slovenskou má dobrý říz. Slovensky mají šmrnc, a stejně jako Češky jsou to prostě nádherné baby. A když je v nich kromě jejich krásy i něco navíc, je to ta nejlepší kombinace na světě.

Na půdě OSN jste představila téma stárnutí populace, které je nejen hrozbou, ale i výzvou…
Před deseti lety jsem založila svoji nadaci Krása pomoci, která podporuje osamělé seniory. A já to opravdu vnímám jako výzvu, vždyť v roce 2050 bude třetina české populace starší 65 let. To bude mít obrovský dopad na ekonomiku, sociální sféru i politiku. Během toho desetiletí pomoci seniorům jsem potkala tolik úžasných příkladů toho, jak jsou aktivní. Chtějí pracovat, chtějí být začleněni do společnosti. Pojďme proto upravit legislativu a trh práce, který u nás patří k nejkonzervativnějším v celé Evropské unii. A pojďme odbourat stereotypy, které o seniorech, ale třeba i o ženách panují.

Mohla byste představit Cíle udržitelného rozvoje, jejichž ambasadorkou při OSN jste?
Cílů udržitelného rozvoje je 17, jde o komplexní plán pro lepší svět. Tři hlavní oblasti, kterými se od loňského roku zabývám, jsou kvalita života seniorů, snaha o snížení nerovností a také genderové otázky. V těchto oblastech bych chtěla přispívat nadále do roku 2030, kdy se má agenda těchto cílů udržitelného rozvoje naplnit.

Jak budete na rok 2018 vzpomínat?
Ačkoliv je to někdy těžké, snažím se být optimistická. Doufám, že na letošní rok budu vzpomínat jako na rok nadějí. Na rok, kdy se vedení ujme mladá generace, protože jedině my můžeme změnit tu budoucnost, která nás čeká. Jedině my zfinalizujeme ty cíle udržitelného rozvoje. Je to na nás.

Co byste popřála České republice do dalších sta let?
Abychom žili v České republice i nadále ve svobodě, lásce, toleranci a v respektu vůči ostatním. Oslavme Společné století!

Taťánu Gregor Brzobohatou můžete potkat i na naší konferenci Dream Big.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama