Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Táta na mateřské: Je to stále tabu?

Unsplash
Text: KATEŘINA KOŘÍNKOVÁ, Foto: Unsplash/16.10.2020
Studie, statistiky i osobní svědectví těch, kteří o děti pečují, shodně tvrdí: Nejít na rodičovskou dovolenou škodí zdraví – dětí, rodičů i společnosti. A přesto...
Reklama

Jééé, to vy patříte k těm dětem. Potkávám tady jenom manžela,“ slýchávala jsem ve školce, když jsem vyzvedávala naše děti. Setkávala jsem se s tím dost často na to, aby ve mně narostl kyselý pocit nespravedlnosti. „Vždyť sem chodíme oba stejně, tak co je za problém? Mě ty matky přehlídnou jako krajinu a z manžela, vidno z jejich okouzlených výrazů, jdou do kolen,“ říkávala jsem si v duchu, zatímco jsem se snažila o nejsladší úsměv a hledala co nejneutrálnější odpověď. „Ano, to jsem já,“ cedila jsem přes zuby. Na víc jsem se nezmohla. Teď s odstupem pár let moc dobře vím, proč byl můj manžel ve školkové (a tedy ženské) komunitě tolik oblíben. O moc víc mužů tam prostě nechodilo. A on, na rozdíl od těch několika kravaťáků, kteří se tam po ránu v tvrdém polospánku taktéž vyskytovali, chodil i odpoledne a k pozdravu občas dodal otázku „Jak se máte?“. Tak málo stačí, dámy a pánové. Tak málo stačí v České republice.

Přesná statistika o tom, kolik je u nás otců na tzv. rodičovské dovolené (zasvěcení ví, že o žádnou dovolenou nejde a že péče je práce, s tím rozdílem, že nekončí ani v noci), neexistuje. Známe pouze čísla, kolik mužů dostává rodičovský příspěvek, což nemusí nutně znamenat, že jsou doma s dětmi. Ono je vůbec zajímavé, že na sociální podporu během rodičovské dovolené mají v České republice muži oficiálně nárok až od roku 2001. Do té doby jako by pro stát v roli rodičů neexistovali. Na druhou stranu od té doby počet mužů-příjemců této dávky výrazně nenarostl, stále se potácí kolem 1,5 %, což lze označit za statistickou chybu. Přitom se po světě z různých zkušeností, výzkumů a statistik ví, že když se partneři na rodičovské vystřídají, svědčí to dětem, oběma partnerům, jejich partnerskému soužití a ve výsledném součtu celé společnosti. Takže jde o hodně prospěšných věcí, o chybu ani v nejmenším.

Dva různé přístupy
„Z našich seminářů víme, že muži, kteří byli na rodičovské dovolené, jsou spokojenější, nejsou v takovém napětí mezi prací a rodinou, děti zažívají jiný typ péče, a to prosím bez hodnotícího znaménka. Vztahy v takové rodině jsou obecně kvalitnější,“ popisuje benefity společných dnů otců a dětí Lukáš Talpa z organizace Liga otevřených mužů, která aktivní otcovství propaguje léta. Sám Lukáš byl doma s druhou dcerou a nemůže si svoji zkušenost vynachválit. „Bylo to náročné na koordinaci času, na jednu stranu jsem pečoval, na druhou stranu jsem se musel starat i o zajímavý program, dceři byly v té době už tři roky. Nicméně jsem si ten čas náramně užil a byla to příjemná přestávka v kariéře,“ popisuje Lukáš svoji vlastní zkušenost...

Celý článek si přečtete v listopadové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích nebo si ji můžete objednat na našem webu. Doprava zdarma!   

Čtěte také: Barbie je i pro tatínky! 

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama