Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Ta menstruace snad nikdy neskončí! 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/5.9.2019
Neobvykle dlouhá perioda? Čím to je? Co ji způsobuje? A měla byste se obávat? 

Menstruace je sama o sobě nepříjemná, ale když trvá déle, než je obvyklé, začneme se navíc strachovat, jestli je s námi vše v pořádku. Dlouhé a silné měsíčky jsou opravdu často varovným signálem. Je dobré vědět, kdy raději navštívit doktora a kdy jen vaše tělo prochází změnami, které vás trápit nemusí.  

Menstruační cyklus trvá běžně 3 až 5 dní, ovšem pokud máte vždy měsíčky 7 dní, a to zůstává stejné, rozhodně nemáte důvod k panice. Obávat byste se měla vždy v případě, že dojde k nějakému výkyvu z normálu. Zde je 7 příčin, které mohou zapříčinit dlouhou periodu. 

1. Změna hormonální hladiny 
Důvodem, proč máte vůbec menstruaci, jsou hormony. Jde o chemikálie v těle, které posílají signály vašim orgánům, aby dělaly různé věci. “Vaše dny” nastanou, když tělo pozná, že nejste těhotná. Hladina estrogenu a progestinu klesá a vaše děloha dostane zprávu, aby se zbavila všeho, co za měsíc vybudovala, kdyby přišlo početí. Pokud však hormony nefungují tak, jak mají, může dojít k delšímu cyklu. Jde o nejčastější příčinu prodloužené periody a není zde běžně důvod k obavám, pokud nemáte pocit, že byste měla vykrvácet.. 

2. Štítná žláza 
Tento malý orgán, který se nachází zepředu vašeho krku, je původcem produkce hormonů. Až třetina žen, ve věku 30/40 let s ním má však problémy, a tak dochází ke změnám v biologických procesech v jejich těle - tedy i k delší menstruaci. Ačkoliv často nejde o nic vážného, raději navštivte odborníka.  

3. Polypy 
Co jsou to polypy? Jde o abnormální výrůstky tkáně, ke kterým může dojít v jakémkoliv orgánu, včetně dělohy. Pokud se zde objeví, může docházet ke “špinění”. Jelikož mohou být rakovinné, je třeba je nechat vyšetřit. 

4. Změna antikoncepce 
Některé pilulky ovlivňují frekvenci a intenzitu krvácení, ovšem v tomto případě jde o naprosto normální úpravu menstruace. Pokud měníte antikoncepci, začínáte ji užívat či ji naopak vysazujete, počkejte alespoň tři cykly, než se krvácení ustálí.  

5. Sexuálně přenosné infekce 
Příliš dlouhé krvácení, výtok a bolesti... to vše může být způsobeno i sexuálně přenosnými chorobami jako jsou kapavka či chlamydie. Všechny tyto problémy lze léčit, obzvláště pokud jsou diagnostikovány v ranném stádiu. Proto neváhejte navštívit gynekologa.  

6. Potrat 
Dlouhé a velmi silné krvácení může být způsobeno i samovolným potracením v brzkém stádiu těhotenství. Potrat se vyskytuje u 20 % žen, které ví, že jsou těhotné ovšem lékaři se shodují na tom, že většina pacientek to často ani netuší.  

7. Cysty 
Pokud jste někdy měla cystu, jistě víte, že ji provází bolest břicha a nepravidelné měsíčky. Jde o celkem běžnou diagnózu, ale pozor, to neznamená, že nemusí být nebezpečná. Některé cysty totiž sami zmizí, stejně tak jako přišly, ale jiné mohou být rakovinné. Proto si je raději vždy nechte vyšetřit.  

Čtěte také:
Menstruační kalíšky jsou stejně spolehlivé jako tampóny, ukazuje nová studie
Co dělá menstruace s produktivitou žen?
Konečně vznikl emoticon pro menstruaci. Jak vypadá?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama