Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

SUCHÝ LEDEN: Co se stane s vaším tělem již po týdnu abstinence?  

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/6.1.2020
Držíte leden jako měsíc bez alkoholu? Ne? Možná byste měli... prozradíme vám proč.    

Po hektických vánočních večírcích a Silvestru možná zvažujete, tak jako spousta jiných lidí, chvíli abstinence. Jestliže se rozhodnete držet takzvaný “suchý leden” dopřejete svému tělu reset, zasloužený odpočinek nebo prostě jen ušetříte nějaké peníze. Takový měsíční detox má mnoho příznivých zdravotních účinků na váš organismus. Kromě toho, že se vám zlepší imunita, tak i funkce střev a zažívacího systému dostane velký boost. Experti však tvrdí, že stačí už jen týden a ti, kteří běžně holdují alkoholu ve velké míře, pocítí změny.  

“Někteří lidé již po týdnu pocítí, jak střízlivost ovlivňuje jejich organismus,” uvedl Dr. George Koob, prezident Národního institutu pro alkoholismus a zneužívání alkoholu v Americe pro Bustle. Většina studií na toto téma se zaměřuje na dlouhodobou abstinenci, ale neukazuje jasný obrázek toho, jak vypadá střízlivost již po týdnu snažení. Ano, je to velmi krátká doba, ale přesto můžete pocítit některé z pozitivních účinků, jako je snížené podráždění žaludku, větší sklony k aktivnějšímu životnímu stylu, a hlavně lepší spánek. Podle výzkumu publikovaném v “Příručce klinické neurologie” v roce 2014 může alkohol změnit váš spánkový rytmus opravdu významně. Posunuje totiž vlnové délky v mozku, a tak snižuje REM fázi, a naopak zvyšuje dobu noční bdělosti. Proto se cítíte tak unaveni, když propijete celou noc, i když spíte hodiny a hodiny...  

Další oblastí, ve které se může abstinence projevit již po týdnu, jsou játra, ve kterých se snižuje hladina hormonů spojených s pitím. Tyto enzymy se jsou signálem toho, že jsou játra pod oxidačním stresem a snaží se zpracovávat alkohol. Když přestaneme pít, začne se jejich množství rychle snižovat. Ovšem záleží na tom, jak alkoholu holdujete a do jaké míry máte již tento orgán poškozený. Mimochodem, pokud je to velmi často, v prvním týdnu “střízlivosti” můžete pocítit i jiné příznaky - ty abstinenční. Pokud máte bolesti hlavy, je vám nevolno, třesete se, trpíte úzkostmi a špatně spíte, je to pravděpodobně signálem toho, že jste užívala dříve alkoholu až moc. Tento stav ale může být i nebezpečný, proto je lepší raději vyhledat odbornou pomoc.  

Po jednom týdnu abstinence opravdu nečekejte zázraky - je to prostě krátká doba na to, aby se projevily všechny příznivé efekty, které suchý leden má. Teprve po měsíci většinou zjistíte, že se vám zlepšila imunita, váš zažívací systém funguje lépe, zhubnete a vaše pleť je čistější a zářivější... 

Čtěte také:
Celebrity, které nikdy nepijí alkohol
Alkohol jako antidepresivum: Jak se ze skleničky vína stává závislost?
7 návyků, díky kterým ničíte svůj beauty sleep

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole