Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Sledujte meteorit, který mířil k Zemi a odrazil se od atmosféry 

Unsplash
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/6.10.2020
Když máme rok 2020, člověk by si skoro myslel, že se nám ani tento meteorit nevyhne...   
Reklama

Minulý týden náš malý koutek vesmíru navštívil meteorit. Dokonce byl tak blízko, že se podíval i do naší atmosféry. Od té se však odrazil zpět do vesmíru. Tento typ meteoritů je velmi vzácný a objevuje se jen několikrát do roka, ovšem co je ještě neobvyklejší je fakt, že byl zachycen kamerou a vy si ho tak můžete prohlédnout. (A nezapomeňte si něco přát, když jde o tak jedinečnou “padající hvězdu”).  

 

Aby se meteorit odrazil od zemské atmosféry, jako tomu bylo v tomto případě, musí k naší planete mířit podle Universe Today ve velmi přesném, mělkém úhlu - představit si to můžeme asi jako když házíme žabky na vodní hladinu. V jiném případě by totiž jakékoliv vesmírné těleso, které by nebylo extrémních rozměrů, shořelo v atmosféře.  

Meteorit byl zachycen na video kamerou, která je součástí Global Meteor Network. “Síť je podstatě decentralizovaný vědecký nástroj, který se skládá z amatérských astronomů a vědců po celé planetě a každý z nich má vlastní kamerový systém,” řekl pro Universe Today Denis Vida astronom a zakladatel sítě, který toto jedinečné video sdílel na svém Twitteru.  

Čtěte také: Vědci tvrdí, že vaše kosti jsou vlastně zbytky explodujících hvězd

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama