Přejít k hlavnímu obsahu

SKRYTÝ ŽIVOT SLUŽEK: Jak se žije ve stínů horních deseti tisíc?

Foto: Unsplash/25.11.2018
Šestnáctý pařížský obvod je čtvrtí pro bohaté. O pohodlí zdejších obyvatel se starají filipínské hospodyně, chůvy i uklízečky. O svém vlastním životě však mlčí. Co se doopravdy skrývá za slovy „jistě, paní“ a co všechno si musejí nechat líbit? Do jejich uzavřeného světa pronikl fotograf Thomas Morel-Fort, když se nechal zaměstnat jako údržbář v jedné z bohatých rodin.

Ty nejkrásnější fotky Eiffelovky si turisté pořizují z pařížského náměstí Trocadéro. Také je to místo, kde slaví svůj svátek nezávislosti Filipínci. 16. června, u příležitosti Mezinárodního dne pracujících v domácnosti, tu několik neziskových a odborových organizací pořádá demonstraci. Protestují proti tomu, že Francie doposud nepřijala mezinárodní smlouvu, která měla hospodyním, chůvám, uklízečkám i údržbářům nebo zahradníkům a dalším pracujícím zajistit alespoň nějakou ochranu.

Náměstím znějí hesla jako „hladové mzdy“ nebo „moderní otroctví“. Přítomné Filipínky to spíš přivádí do rozpaků, než že by dávaly najevo hněv. „Uvědomují si své utrpení, ale nelíbí se jim, když dostávají nálepku obětí globalizace,“ říká fotograf Thomas Morel-Fort. „Navenek to sice vypadá, že jen pasivně snášejí svůj osud, který nemohou ovlivnit. Ve skutečnosti jsou velmi aktivní. Rozhodly se přijet do Francie, zaplatily si cestu a vědí, co je jejich povinnost – uživit rodinu a vybudovat si svůj vlastní život. Jsou na to hrdé,“ dodává.

Přečtěte si celý článek v tištěné Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole