Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ŠKODLIVÉ LÁTKY V KOSMETICE: 7. díl syntetické vůně

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/22.11.2018
Položila jste si někdy otázku, jakou daň platíte za marnivost? Je vyčíslitelná finančně? Vykoupená bolestí nebo může být dokonce hmatatelná? Moderní kosmetický průmysl dluží často omluvu nejen nám, ale i planetě. Proč?

Upřímně, dala byste si dobrovolně na pleť průmyslový detergent, který byl za války vyroben na odmašťování tanků? Nemyslíme si. Jenže právě to často děláte, pokud užíváte sulfáty. Dopovala byste se ženskými hormony, abyste si vyvolala předčasnou menopauzu? Asi ne. Pak byste se ovšem měla vyhnout parabenům. A co umělá hmota? Jakou částku byste v luxusní restauraci zaplatila za menu z plastů? Prvním pravidlem ekologie je, že vše na Zemi spolu souvisí a je v konečném důsledku propojeno. A kosmetikou, kterou používáte, často neškodíte nejen sama sobě, ale i svému okolí. A ne, teď nemluvíme jen o lahvičkách na sprchový gel z PVC. 

Točí se vám ze složení vaší kosmetické tašky hlava? Věřte, že tohle je jen špička ledovce a malý výčet škodlivin, které denně používáte. Jenže co s tím? Pokud nechcete myslet ekologicky, myslete alespoň logicky. Neničte si zdraví, pokud nemusíte a nevěřte tomu, že naši planetu zachrání někdo jiný, než my sami.  Podívejte se, jakým látkám se vyhnout!

Syntetické vůně 
Vonné látky jsou pravděpodobně nejvíce dráždivou látkou v kosmetice a jednou z nejčastějších přísad, které vedou k iritaci pokožky a k alergickým reakcím. Skládají se z koktejlu chemikálií, jež výrobci nejsou nuceni odhalit, protože podléhá obchodnímu tajemství. Čistírny odpadních vod je nezachytí, a tak putují do oceánů. Sice nejsou sami o sobě škodlivé, ale kompromitují mechanismus obrany buněk a snižují tak obranyschopnost organismů. Ty pak nejsou schopny se chránit před jinými toxiny.  

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama