Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ŠKODLIVÉ LÁTKY V KOSMETICE: 4. díl ftaláty

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/1.11.2018
Položila jste si někdy otázku, jakou daň platíte za marnivost? Je vyčíslitelná finančně? Vykoupená bolestí nebo může být dokonce hmatatelná? Moderní kosmetický průmysl dluží často omluvu nejen nám, ale i planetě. Proč?

Upřímně, dala byste si dobrovolně na pleť průmyslový detergent, který byl za války vyroben na odmašťování tanků? Nemyslíme si. Jenže právě to často děláte, pokud užíváte sulfáty. Dopovala byste se ženskými hormony, abyste si vyvolala předčasnou menopauzu? Asi ne. Pak byste se ovšem měla vyhnout parabenům. A co umělá hmota? Jakou částku byste v luxusní restauraci zaplatila za menu z plastů? Prvním pravidlem ekologie je, že vše na Zemi spolu souvisí a je v konečném důsledku propojeno. A kosmetikou, kterou používáte, často neškodíte nejen sama sobě, ale i svému okolí. A ne, teď nemluvíme jen o lahvičkách na sprchový gel z PVC. 

Točí se vám ze složení vaší kosmetické tašky hlava? Věřte, že tohle je jen špička ledovce a malý výčet škodlivin, které denně používáte. Jenže co s tím? Pokud nechcete myslet ekologicky, myslete alespoň logicky. Neničte si zdraví, pokud nemusíte a nevěřte tomu, že naši planetu zachrání někdo jiný, než my sami.  Podívejte se, jakým látkám se vyhnout!

Ftaláty 
Takzvané “změkčovače plastů” jsou pro užití v kosmetice v Evropské unii zakázány. Přesto se v levnějších výrobcích, které neprochází kontrolou, vyskytují - a to v lacích na nehty, parfémech, antiperspirantech, deodorantech, šamponech či toaletních vodách. Do přípravků, které obsahují alkohol, se mohou uvolňovat ze stěn plastových obalů. Způsobují astma a alergie, narušují hormonální rovnováhu, snižují plodnost u žen i mužů a ohrožují vývoj plodu. 

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole