Přejít k hlavnímu obsahu

ŠKODLIVÉ LÁTKY V KOSMETICE: 1. díl sulfáty

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/11.10.2018
Položila jste si někdy otázku, jakou daň platíte za marnivost? Je vyčíslitelná finančně? Vykoupená bolestí nebo může být dokonce hmatatelná? Moderní kosmetický průmysl dluží často omluvu nejen nám, ale i planetě. Proč?

Upřímně, dala byste si dobrovolně na pleť průmyslový detergent, který byl za války vyroben na odmašťování tanků? Nemyslíme si. Jenže právě to často děláte, pokud užíváte sulfáty. Dopovala byste se ženskými hormony, abyste si vyvolala předčasnou menopauzu? Asi ne. Pak byste se ovšem měla vyhnout parabenům. A co umělá hmota? Jakou částku byste v luxusní restauraci zaplatila za menu z plastů? Prvním pravidlem ekologie je, že vše na Zemi spolu souvisí a je v konečném důsledku propojeno. A kosmetikou, kterou používáte, často neškodíte nejen sama sobě, ale i svému okolí. A ne, teď nemluvíme jen o lahvičkách na sprchový gel z PVC. 

Točí se vám ze složení vaší kosmetické tašky hlava? Věřte, že tohle je jen špička ledovce a malý výčet škodlivin, které denně používáte. Jenže co s tím? Pokud nechcete myslet ekologicky, myslete alespoň logicky. Neničte si zdraví, pokud nemusíte a nevěřte tomu, že naši planetu zachrání někdo jiný, než my sami.  Podívejte se, jakým látkám se vyhnout!

Sulfáty 
Sodík lauryl sulfát nebyl původně určen k užití ve spotřebním zboží. Zpočátku byl prodáván jako silný čistič a odmašťovač. Dnes je však hojně obsažen v zubních pastách, šamponech, pleťových vodách, mýdlech... Tato složka se používá v kosmetickém průmyslu v takové míře hlavně proto, že funguje jako levná pěnící látka a spotřebiteli přijde, že je díky ní produkt účinnější. Opak je ale pravdou. Sulfáty naopak ničí ochrannou bariéru pokožky a působí velmi dráždivě. Nehledě na to, že jejich vliv na životní prostředí, zejména jeho znečišťování, je značný. A jak je poznáte? "Díky silnému kosmetickému lobby uvádí značky složení pouze ve zkratkách SLS, SLES, ALS a ALES, aby si běžný zákazník neuvědomil, že jde o sulfát," říká Robert Starý z kadeřnického salonu Robert Starý.  

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole