Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

SILICON VALLEY: Bublina, která praskla

Foto: Unsplash/24.11.2018
Silicon Valley má stále punc ušlechtilého stroje na peníze. Co když ale narazíte na vlka v rouše beránčím, který udělá cokoliv, jen aby získal pohádkové bohatství?

Nikde není psáno, že podvodník musí vypadat jako zkušený čtyřicátník v drahém obleku a vozit si pozadí v bílém Ferrari Testarossa jako Leonardo DiCaprio alias Jordan Belfort. Právě naopak. Může mít krásnou tvář a pohled anděla. Jako dnes čtyřiatřicetiletá Elizabeth Holmes, která před patnácti lety, kdy jí bylo pouhých devatenáct, založila společnost Theranos.

Tehdy slibovala revoluci v diagnostice nemocí a byla považována za zářný příklad mladé talentované ženy, které bude patřit budoucnost. Její společnost vyvíjela přístroj pojmenovaný Edison, jenž měl za pomoci jen několika kapek krve získaných píchnutím do prstu zvládnout stejná vyšetření, jež obvykle vyžadují více času i životodárné tekutiny. Takto provedený test měl zjistit nejen běžné informace, jako třeba hladinu cholesterolu, ale odhalit i přítomnost onkologických onemocnění. Háček byl v tom, že nikdo netušil, jak tahle zázračná technologie vlastně funguje. Holmes vše vysvětlovala chemickou reakcí, která prý bude běžet v přístroji.

Přesto byla Holmes schopna získat (nebo spíš vylákat?) kapitál od investorů v úctyhodném objemu více než 700 milionů dolarů. Když byl Theranos na vrcholu, jeho tržní hodnota se odhadovala na deset miliard dolarů, tedy bezmála 230 miliard korun. Jenže její neschopnost vysvětlit, jak Edison vlastně funguje, upoutala pozornost. V listu Wall Street Journal v roce 2015 vyšla série článků, v nichž autor John Carreyrou celý projekt zpochybňoval. Tehdy prý Holmes dokonce tlačila na vydavatele Ruperta Murdocha, aby publikování článků zastavil. Marně. Theranos byl následně vyšetřován americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Komisí pro cenné papíry a dalšími vládními úřady. Holmes byla usvědčena z podvodu a musela zaplatit pokutu půl miliardy dolarů. Vedle toho má desetiletý zákaz působení v jakékoli veřejně obchodované společnosti. Někdejší kometa mezi start-upy je dnes v likvidaci a ona má z ostudy kabát. Přesto by se prý ráda vrátila k podnikání.

Přečtěte si celá článek v prosincové Marie Claire, kterou najdete právě na stáncích. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama