Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

SIBIŘSKÁ ČAGA: zázrak, který vyléčí rakovinu a zaručí nesmrtelnost?

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/17.3.2019
Zatímco se svět dohaduje o tom, zda je pro naše tělo šťáva z celeru dobrá nebo ne, pojďme se podívat zblízka na jednu nenápadnou superpotravinu, která si razí cestu do našich domácností. Je jí sibiřská čaga.  

Sibiřská čaga nebo také Rezavec šikmý (Inonotus obliquus) je víceletá dřevokazná houba, která roste na listnatých stromech, převážně na břízách. Vyskytuje se hlavně v Číně, v Rusku, ve Finsku, v Kanadě a ve Spojených státech. Je velmi bohatá na vitamín B, kalcium, železo, hořčík, zinek, měď, síru a hliník... Ale jde především o adaptogen – tedy netoxickou substanci, která prý pomáhá tělu adaptovat se na stres. Použití této houby můžeme vystopovat až do 12. století do Ruska, kde byla v roce 1955 uznána lékařskou akademií věd za lék proti rakovině. Na Sibiři se dokonce traduje, že jde o houbu nesmrtelnosti.  

Zatím to zní celkem báječně ne? Nicméně musíme podotknout, že doposud nebyla na lidech provedena žádná studie, která by její benefity potvrzovala. Všechny vědecké poznatky, ze kterých badatelé vycházejí, jsou odvozeny z testů na myších a z osobních zkušeností lidí, kteří čagu vyzkoušeli. Ti tvrdí, že houba tiší záněty, posiluje imunitní systém, potlačuje pocity úzkosti a dokáže snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Někteří uvádějí, že jsou její antioxidační účinky tak silné, že vás dokáže rychle postavit na nohy i po těžké noci. Japonská studie z roku 2016 dokonce tvrdí, že čaga opravdu pomáhá potlačit rakovinu u myší.   

Rezavec je používán především v lidovém léčitelství. Pokud ho rozemeleme na prášek, můžeme z něj připravit čaj. Prodává se ale také jako silný extrakt. V poslední době se tato houba stala velmi populární mezi ženami v Japonsku. Ty ji používají, aby měli krásnou a mladou pleť. Ne nadarmo se jí totiž přezdívalo “dar od boha” nebo “houba nesmrtelnosti”. Jestliže byste však chtěli čagu sami pěstovat, není to možné. Jde o čistě přírodní produkt, který se vyskytuje jen zřídka. Navíc je často nedosažitelný, protože roste velmi vysoko.  

Za posledních 50 let se objevují stále nové a nové studie, které zkoumají tuto zázračnou houbu, ale žádná ještě její účinky stoprocentně nepotvrdila. Co je ale jisté je, že má velmi dobrý marketing, protože se ve světě začíná objevovat opravdu všude. Najdete ji v kavárnách i v restauracích a stává se novým hitem ve zdravé výživě. Proslaví se i u nás? Když už nic jiného, šanci na nesmrtelnost propásnout nechceme!  

Čtěte také:
Chcete problémy? Vyzkoušejte keto dietu!
10 jídel, která vám pomalu, ale jistě škodí
Známe tajemství japonské dlouhověkosti!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole