Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Seznamka na základě našeho DNA. Jak by fungovala?  

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/19.12.2019
A dokážeme se díky ní vyhnout genetickým onemocněním?  

Harvardský genetik George Church má seznam mnoha vznešených, velmi pravděpodobně dosažitelných a pro někoho snad i opravdu šokujících cílů pro budoucnost výzkumu DNA. Kromě toho, že se chystá oživit mamuta a zvrátit stárnutí, tak chce lidem pomoci i ke superschopnostem. Jedním z jeho položek na to-do listu je ale i vytvoření seznamky, která by páry propojovala na základě jejich DNA. Podle něho bychom tak přestali přenášet genetická onemocnění na naše potomstvo.  

Abychom lépe pochopili, jak by mohla taková seznamka fungovat, je třeba vědět alespoň něco málo o genetické dědičnosti a konkrétně o tom, co jsou to dominantní a recesivní geny. Jak by mohlo být jasné už podle pojmenování, dominantní mají před recesivními přednost. To znamená, že pokud mají dva lidé dítě a jeden z nich má dominantní gen pro nějaký rys a druhý má recesivní, je pravděpodobné, že ten dominantní se projeví. Zjednodušeně: gen pro hnědou barvu očí je dominantní, zatímco gen pro modrou barvu je recesivní, takže pokud zplodí potomka osoba s modrýma a hnědýma očima, dítě se nejspíše narodí hnědooké.  

Některé nemoci a stavy jako je ku příkladu srpkovitá anémie, jsou způsobeny recesivními geny. Průměrný člověk jich nese přibližně 20, ale většinou to ani netuší, protože také zdědil po rodičích “zdravý” dominantní gen, který zastiňuje ten recesivní. Pokud ovšem budou mít oba rodiče stejný “škodlivý” recesivní gen, existuje u dítěte 25% šance, že bude nemocí skutečně trpět, a to je situace, které se chce Church díky své seznamce vyhnout. V rozhovoru pro CBS uvedl: “Nezjistili byste, s kým kompatibilní nejste, pouze s kým kompatibilní jste.” A když se moderátor zeptal, zda vědec naznačuje, že pokud by lidstvo začalo používat jeho seznamku, zbavilo by se tak těchto nemocí.” Odpovědět Church, jen: “Správně.”  

Samozřejmě, že musíme ujít ještě dlouhou cestu na to, abychom mohli tvrdit, že dokážeme číst geny tak dokonale, že rozpoznáme perfektní match” a je nepravděpodobné, že lidé budou ochotní nechat svůj milostný život čistě v rukou řetězce DNA. Mnoho z nich bude naopak ochotno risknout i stejný recesivní “škodlivý” gen ve jménu lásky, protože existuje stále 75% šance, že bude dítě i tak zdravé. Ovšem už dnes si lidé vybírají partnery z opravdu bizarních důvodů a kvůli ještě podivnějších věcem je naopak odmítají. Pokud bychom tedy mohli přidat geny na seznam požadavků, které na partnera máme, alespoň bychom tak směřovali k zdravější lidské rase.  

Čtěte také:
Tato “šílená vědkyně” proměnila svého autistického syna v kyborga
Když řeknete designérovi “udělej boží boty” a on to vezme opravdu doslova
Co budeme nosit na Marsu?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama