Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Život po nevěře

Text: Pavlína Wolfová/27.10.2017
Na rovinu: není těžké druhého podvést. A když to praskne (a ono to vždycky praskne), je překvapivě snadné chvíli zapírat, než se nakonec s úlevou přiznáte. Nevěra totiž není složitá hned, odtrpíme si ji v budoucnu. Ve všem, co přijde po ní.
Reklama

Kdo to nikdy neprovedl a ani si s tou myšlenkou nikdy nepohrával, pro toho je tento text bezcenný. Kdo nevěrný byl, anebo byl tím, jemuž zahnul partner, ten se zřejmě už nepoučí. Nedozví se nic, co by nevěděl, co by nezažil, co by neodbrečel. Tenhle text je zamyšlení, taková rekapitulace událostí, co vás už v různých obměnách potkaly, co se jim samozřejmě lze vyhnout, ale ne vždycky a ne každému se to podaří. Je to popis špatného období, kterému předchází rádoby skvělé období. Úlet, co trval jen chvilinku, za nějž neplatíme jednorázově, ale dlouho, v nečekaných intervalech a v dávkách různé síly. Může to být jedna noc, tři noci anebo se to odehraje za dvacet minut. V tom časovém úseku, ať už je to pro frustraci z žitého, kouzlo oné chvíle anebo nějaké to promile, vsadíme do hry důvěru, city, zakládáme si na bolest a zklamání. A děláme to my ženy mužům a dělají to muži ženám. Abychom si pak chvilku lhali, pak plakali a bojovali bitvy za vztah, co nám v tu osudnou chvíli – z pohnutek výše uvedených anebo zcela jiných – asi zrovna nestál za to. A co se stane, když se člověk z nevěry probere? Psycholožka Kateřina Hollá říká: „No, to záleží... buď se člověk stydí, má špatné svědomí, je mu ze sebe špatně, lituje, protože se oddal momentálnímu impulsu, nebyl schopen se ovládnout, odložit uspokojení, zvolit jiné hodnoty, nezdrženlivě podlehl a nebo si uvědomí, že toho, s kým byl nevěrný, miluje a že je celkově v nepořádku jeho původní vztah. A pak může začít řešit, jak dál se životem v partnerství. A pravděpodobně jsou ještě další varianty, jako že to bere jako samozřejmost a žádné výčitky necítí.“ Ano, to všechno se může stát.

JÁ HO PODVEDLA! „Ženy omlouvají nevěru tím, že jim partner nerozumí, nevšímá si jich, zanedbává je. Každý musíme žít se svým svědomím – pokud nejsme psychopati, a svědomí a schopnost empatie nám chybí. A tak musíme najít způsob, jak v něm udržet rovnováhu. Proto hledáme racionální, pseudoracionální i zcela iracionální výmluvy pro nevěru,“ popisuje věci Kateřina Hollá. Muži chtějí ženy vlastnit. Když je to žena, kdo podvedl, událost nabývá obřích rozměrů. Pro chlapa je navenek mnohem těžší to strávit. Vypadá to tak, že jde o mužskou čest, ve skutečnosti jde o to, že žena – přírodou dáno – vždy odchází za „lepším mužem, než má doma.“ Tohle konstatování stojící na teorii evoluce celou tu, na první pohled nespravedlivou věc lépe vysvětluje. Samice v ovulaci si odskakují s vůdčími samci, na tom to stojí. Nechováme se sice jako zvířata, ale je to v nás. Pro muže je špatné vysvědčení, když ženě nestačí – tím spíš, že řada z nich má přebujelé ego. Proto se doporučuje zatloukat. Když to nezatlučeme, jdeme do fáze přízračných očekávání: „Ten, kdo podvede a přizná se s tím, že chce věc napravit, musí být připraven na to, že to může vést k rozpadu partnerství. Ne všichni jsme stavění takové zklamání důvěry vydržet. Pravděpodobně to zatřese celým dosavadním způsobem fungování vztahu a může to vést k proměnám, které nebudou pro jednoho či druhého únosné. Nebo naopak může změna přinést pozitivní posun, ale to nelze nárokovat, to si můžeme pouze přát,“ říká psycholožka Kateřina Hollá. To, co po nevěře přijde, je léčba nalomené mužské sebedůvěry. Vidím kolem sebe ženy, které se do té situace dostaly. Po krátké době od úletu se zjistilo, že navzdory prožitému jsou se svým mužem „dobrý tým“ a navíc mají děti. A děti jsou v případě nevěry velcí hráči, ač o tom samy nevědí – a tak ti dva spolu „zkusí dál žít“. „Dospějete-li k závěru, že víte, proč s ním zůstat, musíte ho přesvědčit, že on je ten jediný. Postupně znovu zvyšovat jeho sebevědomí, doufat, že se rozhodne to překonat a zapomenout,“ říká sexuoložka Laura Janáčková.

PODVEDL MĚ! Chlapi nevěru omlouvají většinou tím, že jsou přeci lovci a že je to přirozené, nebo tím, že to vlastně nic neznamená, že to byl „jen“ sex. Kladou si otázky, proč zůstat s partnerkou, co se na ni už roky dívají, netěší se domů a sex s ní je za trest. A i jídlo, co vaří, se nedá jíst. Podvedená žena často bojuje jako lvice. A trestá. Díky nevěrám manželů přežívají obchody s luxusními kabelkami i v chudé Indii. Žena se víc bojí opuštění, je náchylná hledat chyby u sebe, možná i odpustit neodpustitelné, jen aby nezůstala sama. Tedy pro spousty nevěrníků to končí lépe a snáz než u nevěrnic. „Nicméně to nemění nic na tom, že nevěra je špatná a ukazuje, že buď je něco v nepořádku v našem partnerském vztahu, a to bychom měli napravovat, anebo je něco v nepořádku v našem charakteru. Možná nezdrženlivost, neukázněnost, slabost... Nebo je něco v nepořádku v našem životě, cítíme se nešťastní, nežijeme svůj život tak, jak bychom chtěli a zoufale hledáme, kde můžeme,“ říká psycholožka Kateřina Hollá.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama