Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Vlivné ženy na manažerských postech: Jak působí na muže?

Andrea Votrubová/28.7.2014
Reklama

Moc je největší afrodiziakum, prohlásil trefně Henry Kissinger. Mocní muži přitahují odpradávna ženy jako vosy na med. Toť čistá evoluce. Jenže vlivné posty stále více okupuje něžné pohlaví a otázka tedy zní, zda rovnice platí i opačně. 

Hillary Clinton, Angela Merkel, Julija Tymošenková. Silné osobnosti, které mají ke stereotypu křehké květinky poměrně daleko. Jejich moc fascinuje, často se ale stávají terčem útoků, které zpochybňují  jejich ženskost. Společnost srostlá s principem patriarchátu těžko přivyká dominantní roli žen. Přestože v době, kdy světu začal místo svalů vládnout mozek, alfa samic přibývá. A zrovna tak i jejich ctitelů, kteří se zjemňují a berou si otcovskou dovolenou. Afrodiziakální síla moci se zdá být univerzální. Co na to mocné ženy?

KASTRACE MOCÍ

 „Vždycky jsem měla strach, že ti, kdo se točí kolem, mě budou chtít využít kvůli mým finančním zdrojům,“ komentuje obavy z náletu zlatokopů Marta Nováková, úspěšná podnikatelka v oblasti informačních technologií, kterou nedávno zvolili do čela Svazu obchodu a cestovního ruchu a jinak je známá jako investorka z televizního pořadu Den D. Tenhle pocit v ní ještě zesílil po rozvodu, kdy se zcela uzavřela. Za současného partnera vděčí hlavně náhodě. „Potkali jsme se na letišti a dlouho jsme o sobě nic moc nevěděli, jinak bych si ho nepustila k tělu. Přesto kolem nás dodnes kolují pomluvy, které ho přesně z takových úmyslů podezírají,“ říká.

Strach ze zneužití přitom není jediným důvodem, proč vlivné ženy tak často obklopuje samota. „Muž má v genech lovecký pud, na tom se nic nezměnilo. A jeho sebevědomí se často váže na to, zda je schopen do rodiny přinést zdroje, což v minulosti znamenalo skolenou kořist,“ vysvětluje psycholožka Šárka Vávrová, podle níž muže od žen odlišuje potřeba ovládat. A i kdyby ta touha nebyla dána geneticky, výchova podle tradičních vzorců ji vzbudí spolehlivě.

„Třeba při rybaření,“ vzpomíná Marta Nováková  na chvíli, kdy se náhodou přichomýtla k lovecké výpravě svých dvou synů a manžela. Hned napoprvé se jí zadařilo a ryba zabrala. Mužské osazenstvo, které se nezkušené rybářce jalo pomoci, ji svým nadšením doslova zmrazilo: Nebyl to úžasný pocit, jak se ta ryba na háčku brání? „Dokud to člověk nezažije a nemá něco nebo někoho ve své moci, ani si neuvědomí, jak je v tom senzitivní a jak jsou v tom muži odlišní,“ říká.

Místo rybaření si dosaďte manažerský post a případ, kdy v něm boduje žena. Pokud si její partner není dostatečně jist sám sebou, úspěšnou ženu podle psycholožky často neustojí. Cítí se pokořen. Sexuolog Zlatko Pastor dokonce označuje takové případy jako „kastrující partnerky“. „Příroda jako by nepočítala s rovnoprávností. Ačkoli muži zpočátku nevadí úspěch jeho ženy, ba naopak ho fascinuje, po čase může působit rušivě. Ženská role se přibližuje  mužské, což je zřejmě důvod tak velkého nárůstu erektilních dysfunkcí. Dominance ženy muže skličuje, protože je ješitný.“

Za příklady netřeba chodit daleko. Zpěvačka Eva Pilarová právě tímhle způsobem „vykastrovala“ hned dva manžele. První z nich, jazzový muzikant, dokonce chtěl, aby přestala zpívat, a přemlouval tehdejšího ředitele Rokoka, aby jí dal padáka. „Když jednou pochválili jeho koncert a napsali, že vynikající sólo na kontrabas hrál Milan Pilar, s dodatkem manžel Evy Pilarové‘, tak byl oheň na střeše,“ vzpomínala zpěvačka. Teprve třetí manželství s o 13 let mladším Janem Kolomazníkem, který její úspěchy „bere jako společné“, Pilarové vydrželo.

Celý článek najdete v srpnové Marie Claire

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama