Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

TÉMA: (Post)moderní muži

Připravil: Ivan Březina, foto: Getty Images/10.10.2017
Seznamování, sex, otcovství... Kniha tradičních mužských rolí je stále více přepisována. Co nám k tomu dnešní chlapi prozradili?
Reklama

Mužství bylo tisíce let výhodou – fyzicky, kulturně i právně. Pro současné mladé muže se ale maskulinní model čím dál víc mění. Rozmlžuje se i jejich kdysi jasně daná chlapská identita. Může za to nejen genderová rovnost a rozvolňování sexuálních rolí, ale i technologie, které dnes ovlivňují všechno od rande přes erotiku až po rodičovství. Výsledek? Zkušenosti dnešních mužů jsou tisíce světelných let vzdáleny od zkušeností jejich otců (tedy ne že bychom se jich na ně někdy ptali).
Pro některé muže je nové sexuální sebeurčení žen skvělou zprávou. Třeba pro Jiřího (28), marketingového konzultanta z Brna a častého uživatele Tinderu. “Rovnoprávnost je příjemná věc,” usmívá se. “Jsem příjemně překvapen, jak často ženy iniciují seznamování. Líbí se mi, když si samy řeknou, co chtějí, hlavně v posteli. Vzrušuje mne plnit jim jejich přání, a většina mých kamarádů to cítí stejně.”

Díky novým seznamovacím technologiím si ženy mohou říct, co chtějí – bez ohledu na to, že je to někdy extrémní. A to často i před prvním rande. “Sextování” na Tinderu nebo Facebooku je lehce neosobní, což ženy na rozdíl od povídání “face to face” zbavuje ostychu. “Před časem jsem si začal se slečnou, která měla fantazie o znásilnění,” vzpomíná pražský číšník Milan (32). “Chtěla, abych jí před sexem svázal. Odmítl jsem. Ne proto, že bych se bál falešného obvinění ze sexuálního napadení, ale prostě mi to nesedlo. A to je na textování před prvním rande bezva, pak už vás nic nepřekvapí. Když nějaká žena touží po drsnějším sexu, máte to od ní na displeji černé na bílém. Víš, na čem jsi.”

Ne všichni muži ale nový otevřený ženský přístup k sexu oceňují. Asi třetina přiznává, že kvůli tomu občas předstírají orgasmus. “Pocit povinnosti splnit očekávanou roli některým mým klientům způsobuje problémy s libidem,” říká vztahová koučka Andrea (41). “Jeden muž mne vyhledal kvůli tomu, že nedokázal souložit déle než tři čtvrtě hodiny. Partnerka mu prý vyčítala, že má problém s předčasnou ejakulací...” Přehnaná očekávání v oblasti erotiky neovlivňují jen muže. Rozmlžování kdysi jasně daných sexuálních rolí dnešní ženy často přivádí k experimentům se svou orientací. Řada vědeckých studií přitom potvrzuje, že ženská sexualita je mnohem víc “rozmlžená”, než mužská. Chlap většinou ví, jestli je hetero nebo homo. Ženy v tom ale už tak jasno nemají a jsou mnohem náchylnější k bi experimentům s kamarádkami, což pro muže kromě konkurence znamená i další znejistění jejich tradiční role. 

Za zmínku stojí i pokles seznamování na veřejnosti, za které může naše neustálé obsesivní civění do mobilů, hraničící až se závislostí. “Nedokážu si vzpomenout, kdy jsem naposledy pokecal s dívkou v klubu,” přiznává pražský realitní makléř Jan (32). “Jakmile jsou holky minutu samy (třeba při čekání na kamarádku v baru), hned vyloví z kabelky mobil. Pokud jsou single, sjíždějí možnosti seznámení na Tinderu. Šance na náhodné setkání, popovídání, se vytrácejí. Tinder ovlivňuje dokonce už i naše pařby s kamarády. Museli jsme si stanovit pravidlo, že když spolu sedíme v hospodě, mobily musejí být v kapse.”

V Česku jsou desítky webových seznamek a podle jednoho z domácích průzkumů seznamovacího chování dnes začíná online každý pátý vztah. Počet potenciálních partnerů je tedy větší, než byl kdykoli v minulosti - občas i s nepředvídanými důsledky. “Loni v létě jsem začal chattovat s hezkou slečnou,” vzpomíná novinář Pavel (28). “Byla zábavná a chytrá a já měl od začátku pocit, že jsme si blízcí. Venku bylo krásně, takže jsem se jí navrhl, že vyrazíme na piknink. Po lahvi vína a dlouhém povídání o naší minulosti jsme zjistili, že jsme vzdálení příbuzní. Chuť na sex samozřejmě obratem zmizela. Ale zase mám novou příbuznou, se kterou si občas dobře pokecám. A taky bizarní hospodskou historku z rande..." Tinderu a podobným můžeme poděkovat také za nekonečný přísun nových dobrodružsví. Pro studenta práv Zbyňka (26) to znamenalo nečekané rande s televizní moderátorkou. “Sice mi psala, že pracuje v médiích, ale neposlala fotku, takže jsem netušil, kdo to je,” vypráví. “Na televizi se navíc moc nedívám a její tvář by mi stejně nic neřekla. Že je to asi nějaká celebrita jsem pochopil, až když ji na rande ve vinárně číšník poprosil, jestli by si s ní mohl vyfotit selfíčko. Cítil jsem se z toho dost nesvůj, takže druhé rande už nebylo.” Dnešního chlapa ale “rozhodí” i nečekané rande s celebritou. Postmoderní seznamovací krajina je dynamičtější a svobodnější, než kdykoli předtím. Což ale neznamená, že by pro muže byla jednodušší.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama