Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Online romance

Text: Ludmila Hamplová, foto: Getty Images/25.9.2017
Jestli chcete svého prince na bílém koni, musíte si ho najít, prověřit a ulovit sama. Doba přeje ženám, které neztrácí čas.
Reklama

Když se dnešní třicátnice seznamovaly přes internet před více jak deseti lety poprvé, daly se online seznamky spočítat na prstech jedné ruky, místo Snapchatu byl vrcholem komunikace portál xchat a mobily se daly využít jen jako těžítko. Dnes stačí mít chytrý telefon s jednou z nespočtu seznamovacích aplikací a za pár vteřin máte milence na večer, sexy dřevorubce s pěstěným vousem alias lumbersexuála nebo parťáka na venčení čtyřnohých mazlíčků. Ale máme teď online seznamování snazší?

SBÍRKA PTÁKŮ

Bohaté zkušenosti na poli online seznamování má Sylva, která kromě ostrého jazyka vlastní také značně objemné poprsí a solidní sbírku seznamovacích historek. Muži ji často oslovují přímo, díky aktivním profilům na několika seznamkách (a samozřejmě fotkám se dmoucím se hrudníkem), nebo když se potkají na různých internetových diskusích, které Sylva bere jako koníček. „Největší chybou je ztrácet čas s někým, kdo za to nestojí,“ říká a myslí to doslova. Nic podle ní není horší než trávit dlouhé hodiny dopisováním si s někým, u koho doufáte v sympatie, i když od začátku cítíte, že je to marné. V takovém případě je na místě rychlé odmítnutí a nadhled. „Když stojím o sex, jednám na rovinu, stejně jako, když hledám dlouhodobější vztah, a tak se nehodlám zdržovat planou komunikací,“ prozrazuje jedno ze svých seznamovacích pravidel. Online našla pár letmých známostí, nějaké dlouhodobější vztahy a hlavně spoustu zábavy. Prý jí trvá tak hodinu, než se na svého vyvoleného dozví velmi intimní informace, a to bez ohledu na to, zda si o ně požádá. „Stává se mi, že mi chlapík napíše rozměry penisu, rovnou pošle fotku a čeká, že já hned nadšením roztáhnu nohy. O to víc se diví, když je odmítnu,“ dodává a ze svého online archivu vytahuje nejbizarnější fotografie a útržky komunikace se ctiteli. Zdaleka nejde jen o „sbírku ptáků“. Jedním z vítězů je muž s řídnoucími vlasy, co poslal „selfie“ s černými slunečními brýlemi z rodinné koupelny, kde visely háčky na ručníky i se jmény dětí. „Když jsem ho odmítla, začala mi psát nějaká jeho kamarádka, jaká jsem coura a že budu litovat,“ krčí rameny. Přesto na tenhle způsob seznamování nezanevřela, právě naopak. Získala ještě větší nadhled a lepší praxi v tom, jak odhalit podvodníka. „Automaticky projíždím fotografie na internetu a nevěřím všemu, co se dozvím, dokud si to neověřím,“ radí. To, že nakonec vyjde jen malý zlomek kontaktů, jí vůbec nevadí, bere to jako nutnou daň za rychlost a jednoduchost online seznamování. Jak jinak by si mohla vybírat mezi takovou spoustou mužů a volit favority podle svých momentálních preferencí.

SVATBA PŘES TINDER

Oproti tomu Kateřina je doslova reklamou na šťastné online seznamování. Po letech hledání a nalézání má doma toho pravého, kterého získala překvapivě přes Tinder. Mobilní aplikace, co má poněkud nehezkou pověst nekonečného zdroje nevázaného a snadno dostupného sexu se pro ni stala způsobem jak objevit manžela. Poprvé se jejich profily propojily před dvěma lety a oba brzy cítili, že tenhle vztah vyjde a to bez ohledu na nic moc výchozí podmínky. On měl manželství v troskách a řešil jak vymyslet střídavou péči o malou dceru a ona zrovna neměla na známost náladu. Přesto nebo právě proto v sobě našli zalíbení a dokonce se vyjasnily i vztahy s teď už bývalou manželkou. „Došlo to tak daleko, že když je Tomáš na služební cestě  a jeho ex také nemůže, o malou se starám já. Vzájemně si důvěřujeme a vycházíme spolu dobře,“ popisuje jen těžko uvěřitelnou konstelaci. S online seznamováním Kateřina začala v osmnácti, když se odstěhovala na vysokou do cizího města a hledala spřízněnou duši. „Přes internet jsem poznala svého prvního sexuálního partnera i partnery, se kterými jsem strávila mnoho let,“ říká a názorně ukazuje, jak může být představa o internetu jako o džungli, kde každý hledá jen sex bez závazků, lichá. Nalezení každého z jejích dlouhodobých partnerů předcházelo spoustu marných schůzek. „Hledat partnera online je jako hledat jehlu v kupce sena,“ konstatuje a také doporučuje neztrácet čas a to ani i při osobním setkání. „Kdyby se mi teď stalo, že na schůzku dorazí někdo, kdo je mi opravdu nesympatický a já hned vím, že s ním nedokážu strávit ani večer, nepřemáhala bych se a setkání zrušila. Dřív jsem to ale neuměla a tiše trpěla,“ vypráví. Nezapomenutelný pro ni byl borec s vyholenou lebkou, řetězem kolem krku, co by se hodil na bojového psa, a koženou ledvinkou u pasu. Až s odstupem času se dozvěděla, že v tomto retro doplňku holohlavec ukrýval nabitou zbraň. Prý se necítí bezpečně a nerad by, aby jeho nebo jeho dívku někdo ohrožoval. Další schůzka už pochopitelně neproběhla. Seznamovat se přes internet bere jako jednu z mnoha činností, kterou dnes provozujeme online. Koupit si boty online je normální, stejně jako si objednat lístky do divadla, ale hledat si takhle partnera má stále pachuť něčeho nepatřičného, i když se tímto způsobem aspoň někdy seznámila většina z nás. „Po letech pokusů a omylů jsem si uvědomila, jak zrádný může být internet a vlastně i mobilní aplikace, když hledáte partnera. Dají vám lákavý pocit, že svého vyvoleného dobře znáte, i když ani po letech života s ním moc netušíte o jeho přátelích a nikdy vám nepředstavil své rodiče. Přesto chcete věřit, že je vše v pořádku a necháte se uchlácholit sliby, že se někdy určitě poznáte,“ popisuje snad největší úskalí. Můžete si sice vygooglovat detaily z jeho minulosti, prověřit pravost fotografií, ale tím nenahradíte vzájemnou upřímnost a důvěru.

BEZPEČÍ PŘEDEVŠÍM

Seznamování může být příjemná hra plná uvolnění a vzrušení, které ale snadno zaslepí přirozenou ostražitost. Ukazují to i zkušenosti Policie ČR. „V okamžiku, kdy člověk pocítí záchvěv sympatií, přestává vnímat realitu a chová se bez zábran a to bez ohledu na věk. Někdy to může vyjít, ale policie se setkává s případy, kdy to nevyjde,“ ukazuje odvrácenou tvář hledání partnera plukovnice Jana Macalíková z Policejního prezidia ČR. Doporučuje si protějšek proklepnout na sociálních sítích i předem počítat s možným zkreslením našeho vnímání. „Psaná komunikace v sobě nemá emoce, stejně tak je nepoznáme z fotografie. Můžeme se jen domnívat z kontextu rozhovoru, jak druhý svá slova myslel, ale nevidíme mu do tváře a nevíme, co si skutečně myslí,“ popisuje. Častou chybou je svěřovat se sympatickým, ale stále neznámým lidem s osobními informacemi, které mohou být snadno zneužity proti nám. Pokud druhého opravdu neznáte, a na to nestačí hodiny online komunikace, nemusí vědět, kde pracujete a jaká je vaše finanční situace. „Většina lidí se domnívá, že online prostředí je bezpečnější než skutečný svět. Ale na zastávce autobusu také všem nesdělujeme své jméno a adresu,“ radí policistka a doporučuje si zkontrolovat nastavení zabezpečení svého facebookového profilu a při seznamování používat nově založený email nebo profil.

ROMANTIKA NA VEŘEJNOSTI

První schůzka by se měla odehrát na veřejném místě, kde se pohybuje více lidí. Romantické představy o místě, kde budete jen sami dva, hoďte za hlavu a raději někomu blízkému řekněte, kam a s kým jdete. Klidně předejte i fotku dotyčného. Můžete si také domluvit hovor, kdy vaše osoba blízká vám zavolá hodinu po začátku schůzky, a vy dohodnutým znamením potvrdíte, zda je vše v pořádku...nebo není.

 

KDO SE SKRÝVÁ ZA DISPLEJEM?

S ověřením  identity protějšku radí Kamil Kopecký, odborník na internetovou bezpečnost z Univerzity Palackého v Olomouci.

Počítejte s tím, že hodně uživatelů internetu využívá jeho anonymity k utajení své skutečné osobnosti a vytvoří si falešnou identitu.

Poproste o email nebo telefonní číslo a přes vyhledávač si zjistěte, kde všude se tyto údaje objevují. Narazit můžete na inzeráty, ale i na záznamy z obchodního rejstříku nebo další profily téhož člověka. Z toho, co zjistíte, si můžete udělat obrázek o tom, zda vám sděluje pravdivé informace.

Požádejte člověka, se kterým komunikujete, o to, aby se ihned vyfotil a poslal vám svou fotku, na které drží třeba papír s předem domluvenou zprávou. Pokud se začne vymlouvat, že nemá fotoaparát, může jít o podvod, každý mobil dnes umožňuje fotografovat a snímek poslat.

Prověřit si můžete i fotografie, které druhý používá. Přes tzv. reverzivní vyhledávání fotografií prostřednictvím Google se dá snadno zjistit, kde všude na internetu se fotka už objevila. Rychle tak zjistíte, zda krásný snímek „náhodou“ nepatří sexy plavčíkovi z Floridy, i když vám jeho údajný majitel tvrdí, že žije u Máchova jezera.

 

NENECHTE SE ZNEUŽÍT

NIKDY nesdělujte své osobní údaje jako celé jméno či adresu, dokud si skutečně neověříte identitu svého protějšku. Dokud nemáte jistotu, používejte jen křestní jméno nebo přezdívku.

NIKDY neposílejte své intimní fotografie nebo videa, která mohou být snadno zneužitá k vydírání.

NIKDY neposkytujte neznámým online uživatelům finanční půjčky, ať už nás osloví s jakýmkoli problémem. Ve většině případů jde o podvod.

SEZNAMOVACÍ APPKY

Tinder (Android, iOS)

Největší seznamovací fenomén současnosti snad ani nepotřebuje představovat. Funguje na principu „tady a teď“, kdy vám vyhledá volné lidi
v nejbližším okolí. Třeba tak narazíte na krásného cizince či krásnou cizinku...

Hinge (Android, iOS)

Znáte to, známí mají známé a ti... Aplikace vám projde přátele na facebooku a doporučí k seznámení nové lidi, se kterými máte společné přátele. Nepohybujete se tak zcela v neznámém prostoru a na první rande máte námět k hovoru.

Coffee Meets Bagel (Android, iOS)

Jestli dáváte přednost kvalitě před kvantitou, jste tady správně. Aplikace staví princip Tinderu s desítkami vhodných objektů na hlavu a doporučí vám jen jednu nejvhodnější známost denně. Pak máte 24 hodin na to se rozhodnout, co dál.

HowAboutWe (Android, iOS)

Máte představu ideálního prvního rande, ale nemáte s kým vyrazit? Nevadí, stačí popsat, kam by se vám líbilo jít a co tam dělat a aplikace vás propojí s těmi, co mají podobné preference. Seženete tu společníka i doslova za pět minut dvanáct, pokud vám vybouchl doprovod.

Bristlr (Android, iOS)

Jestli vám vousy, kníry či bradky přijdou sexy, jste tu správně! Tady se seznamují milovníci a milovnice vousů ve všech podobách a to bez ohledu na pohlaví či sexuální orientaci. Vyhledávání vhodného objektu zájmu funguje jako na Tinderu.

Bumble (Android, iOS)

Propojí vás s lidmi okolo a máte 24 hodin na to, abyste zahájila komunikaci. Pokud to neuděláte, spojení zmizí. Je jen na vás, jestli uděláte první krok a to i v případě, že se sobě navzájem líbíte.

Tindog (Android, iOS)

Venčení psa je větší zábava, když venčíte celou smečku. Tato aplikace propojuje milovníky všech chlupáčů na stejném principu jako Tinder. Během chvilky si tak můžete prohlédnout celou výstavu (čtyřnohých) šampiónů a vybrat toho nej.

 

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama