Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Internetová nevěra: Kde začíná?

text: Scarlett Wilková (autorka je redaktorkou MF DNES)/11.5.2018
Sociologové používají nový výraz: feminizace internetové pornografie. Erotické chaty a jiné formy flirtování přes internet se staly součástí životů mnoha žen. Je sex přes internet jen neškodná hra, nebo nevěra?

Překvapilo mě, kolik kamarádek se mi přiznalo, že mají profily na erotických stránkách a po nocích si píší s cizími muži. „Potěšilo mě, že nejsem jediná,“ říká dvaatřicetiletá Klára, realitní makléřka z Prahy. Zatímco její partner spokojeně pochrupuje znaven prací, cvičením ve fitcentru a hodinou s kolegy na pivu, ona ve vedlejším pokoji u notebooku roztáčí jízdu plnou odvážných slov. „Píšu si s cizími muži a používám výrazy, jaké bych partnerovi nikdy neřekla. A taky od něj neslyšela. Připadám si žádoucí, krásná,“ vypráví.

Na internetu tropí hlouposti muži i ženy, mladí, zadaní, dobře vypadající, zkrátka úspěšní lidé, u kterých by se řeklo, že to takzvaně nemají zapotřebí. Na toto téma proběhlo v posledních letech několik průzkumů. Z nich vyplynulo, že téměř polovina obyvatel České republiky, kteří denně používají počítač, někdy s někým flirtovala přes internet nebo navštívila nějaký erotický chat. Šestnáct procent dotázaných se svěřilo, že virtuálně laškují nebo laškovali v době, kdy byli ve spokojeném vztahu. Prý se není čemu divit. „Možnost v soukromí a hlavně anonymně provozovat různé sexuální aktivity je něco, co zatím žádné jiné médium kromě internetu nezprostředkovávalo,“ vysvětluje Anna Ševčíková z brněnského Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny. Češky a Češi jedou na stejné vlně jako obyvatelé jiných evropských zemí a Spojených států. Autorka knihy Lapen v síti Kimberley Young tvrdí, že během posledních tří let prudce stoupl počet žen krátících si volný čas virtuální erotikou, a to tak, že se poměr srovnal s muži. Rozdíl mezi nimi však podle ní v něčem je. Ženy dávají přednost psaní si s muži na erotických chatech, zatímco muže více baví, když si na internetu mohou prohlížet v reálu se svlékající ženy nebo se přímo zapojit do virtuálních sexuálních her. Je všechno to internetové vzrušování se jen hra, nebo nevěra?

„Po roce na erotických chatech jsem s jedním mužem navázala pěkný vztah, virtuální samozřejmě,“ vzpomíná šestadvacetiletá Zuzana. „Dohodli jsme se, že se na sebe podíváme. Poprvé jsem se před někým svlékala před počítačem, akorát jsem si vždy dávala pozor, aby mi nebyla vidět tvář. Pracuji s dětmi a mohl by z toho být malér. On byl evidentně ženatý, protože si taky dost hlídal, aby ho nešlo identifikovat. Bavilo nás to asi tři měsíce, bylo to fajn a pak jsme se dohodli, že toho necháme. Ale všimla jsem si, že mezitím oslovil na chatu jiné ženy,“ popisuje svou zkušenost. Problém je v tom, že Zuzana má partnera. „No to v žádném případě nesmí vědět, to by nedal,“ říká. Sama však svou zkušenost za nevěru nepovažuje. „Nevěra je to, pokud má zadaný člověk s někým sex. Ale pro mě je ještě větší nevěra, kdybych zjistila, že partner jinou ženu miluje, kdyby měl vztah, do kterého je citově angažovaný,“ vysvětluje svůj postoj. Jasno se v tom pokoušel udělat před časem sexuolog Petr Weiss, který na toto téma dělal výzkum. Výsledek? „Většina lidí má hranici. Nevěra pro ně začíná s prvním tělesným dotekem. Když dojde k doteku, je to nevěra,“ říká. 

Což by pro všechny, kteří rádi dovádějí na internetu, mohla být dobrá zpráva, ovšem jen za podmínky, že stejnou hranici nevěry mají oba partneři. Oslovili jsme deset mužů s otázkou, zda by jim vadilo, kdybych jejich partnerka flirtovala na internetu. Jen tak, nezávazně, s někým, koho třeba vůbec nezná. Odpovědi byly všechny stejné. Vadilo, a moc. Za všechny jedna reakce: „Okamžitě by se mi zhnusila tak, že bych vztah musel ukončit. Možná bych byl schopen se vypořádat s tím, že by se zamilovala do jiného muže, tím myslím: skutečně zamilovala. Přemýšlel bych, jestli jsem neudělal chybu, v čem je ten druhý lepší. Ale erotika na internetu, to fakt ne.“

Sexuology také čím dál více zajímá, jaký vliv na náš partnerský život bude mít do budoucna kybersex, tedy jakási vyšší forma internetového laškování. Jde o to, že se například dva lidé propojí přes webovou kameru a předvádějí se jeden druhému nebo si na tělo přes počítač připojí zařízení, které vytváří erotické podněty. Kybersex má podle nich budoucnost. Ti, kdo už v kybersexu jedou, vědí, o čem mluvíme. Oblíbené jsou například 3D hry a simulátory, díky kterým je možné vytvořit si virtuální postavu, se kterou pak na obrazovce dovádějí na jakémkoli exotickém místě a jakkoli je napadne. Už dávno je totiž nuda se ve virtuálním světě na sex jen dívat, nyní frčí se do něj zapojit. Stát se součástí hry, ocitnout se v nereálném světě a dělat v něm věci, na které si třeba v tom reálném světě každý netroufne. Což se zdá být méně nebezpečné než model, kdy někdo přes internet flirtuje se skutečnou, byť anonymní osobou. Už se totiž například stalo, že se na internetové seznamce ozvala paní pánovi a pak zjistila, že jde o jejího manžela, který takto navazuje kontakty s dalšími muži. Když mu to vyčítala, celkem logicky od něj uslyšela: A co jsi na té seznamce dělala ty?

Protože na otázku, zda je internetová nevěra skutečná nevěra, nebo jen zábava, má každý člověk svou vlastní odpověď. Když je při virtuálním dovádění přistižen, nevěra to není, to je jasné. Když je naopak přistižen jeho partner, nevěra to je, to je ještě jasnější.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole