Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Fenomén volné lásky v komunitě: společný manžel, děti i sex

P. Wolfová, A. Budka/13.5.2014

Má se za to, že ve dvou – myšleno v páru – se to lépe táhne. Seznamte se s lidmi, kteří jsou přesvědčeni, že ještě líp než ve dvou se to táhne v deseti, dvanácti, patnácti nebo dvaceti. Týna, Katka, Sandy, Tomáš, Jiřina… Sdílejí pod jednou střechou své životy se vším všudy.

Vybrali si život v komunitě na krásném místě nedaleko Prahy. Mezi mnoha dalšími i Šárka a její její partner, novinář – spoluautor této reportáže. Žijí tu spolu dvanáct let. Tady přivedli na svět svoje dvě děti, tady bydlí, tady se milují, tady svoje životy sdílejí s jinými. A když Sandy odjíždí pro děti do školy, líbá Šárku na tvář a oslovuje ji miláčku, zatímco tutéž Šárku ve stejnou chvíli hladí po rameni Petr. A zdají se všichni šťastní.

„Dřív tu bylo několik rodin a měly monogamní vztah.Když se někdo zamiloval do jiného, bylo to pro ně nepřípustné. Dokud nepodlehli. A pak se většina z těch vztahů rozpadla. Ale některé zůstaly. Myslím, že rozhodnutí takhle žít je zkouška pevnosti vztahů. Jestli stojí za to, aby dva spolu v životě byli,“ říká máma Orlíka a Valerie, jedenatřicetiletá Šárka, která zde žije od počátku a dnes studuje restaurování obrazů na AVU a i po čtrnácti letech miluje otce svých dětí.

Pevný bod

„Kvůli Sandymu jsem sem kdysi přišla, byl to jeho sen. A nakonec jsem tu i zůstala. Navzdory počátečním problémům. Přijala jsem to, protože ho miluji a on je mojí prioritou. I když dnes mám dva muže – jeho, s nímž sdílím hodnoty, máme spolu krásný vztah, a to i v posteli, dvě děti. A pak druhého muže, Petra, se kterým vařím, chodím na procházky a spím. Oba se vzájemně respektují a mě to dělá šťastnou.“ Šárka přiznává, že dávno nechápe to, co se děje za pomyslným plotem jejich života: „Když se zamiluji, nezbořím přece svůj životní vztah. Vím, že on je můj pevný bod, a i když ho na chvíli ztratím ze zřetele, protože jsem se zamilovala do jiného, neznamená to, že jsem ho přestala milovat. Neztrácím hlavu.“ Jako návštěvnice zvenčí a spoluautorka reportáže vstupuji do jejich světa z jiných pozic: „Já si vždycky myslela, že láska je právě o tom, že člověk ztratí hlavu,“ naznačuji

nekonečnou banální zápletku z ‚našeho světa‘. „Ale je dobré ctít pevný bod,“ odvětí Šárka. A dodává, že je to práce na všech stranách. Uznává, že člověk tuhle křehkou rovinu svobody zvládá jen v případě, že je odolný a upřímný.“ Můj muž akceptuje to, v čem jsem šťastná, ví, že s ním zůstanu, i když mám jiného. A můj další partner – Petr – ví, že rodina, kterou se Sandym mám, je hodnota, kterou by nemohl a nechtěl zbořit. Všichni jsme vděční za lásku, stojí nám to za to.“

Sdílíme dobré i zlé

Sešly se tu – zasloužilé matky, svobodné studentky, nadšená chovatelka koní a ovcí, malířka z AVU –, a spojuje je ochota žít společně jinak, než je zvykem, vzdát se mnohého, co považujeme za samozřejmé. Proč jim to stojí za to? Intenzivní soužití s mnoha lidmi zákonitě přináší nepohodlí. I když jsou prostory rozděleny na veřejné a soukromé, kam si může každý v případě potřeby „zalézt“, je každý mnohem víc konfrontován se slabostmi a nedostatky bližních i sebe sama. Třeba banality, jako je nejistota, jestli na vás zbude teplá voda nebo najdete oblíbený hrníček na svém místě, dokážou život znepříjemnit. „Kdysi jsem si občas představovala, že bych radši měla malý byt a svůj hrnek a svoji vanu. Dokonce jsem odtud na rok odešla, abych si to zkusila, rozešli jsme se, potřebovala jsem si zkusit být sama. Ale stejně jsem se vrátila sem. Asi to bylo nutné, protože dneska už si neumím představit, že by to mělo být někdy jinak, než to je. Sdílíme dobré i zlé a je nám tak dobře,“ říká Šárka.

Přečtěte si celý článek v květnové Marie Claire

Foto: Jan Šibík

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama