Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

EXKLUZIVNĚ: Vítězná fotoreportáž Sary Lewkowicz z World Press Photo!

Catherine Durand/17.2.2014

ŘEKLA DOST

Podobné fotografie hned tak nespatříte. Tvrdá realita se totiž většinou odehrává za zavřenými dveřmi. Dvacetileté Maggie se ale ze vztahového pekla podařilo uprchnout a o svůj příběh se rozhodla podělit. To aby ostatní ženy věděly, že řešení existuje. Exkluzivní záběry partnerského násilí pořídila fotografka Sara Lewkowicz, která se s Maggie v průběhu reportáže skamarádila.

„Zpočátku to bylo dokonalé. A zábavné. Jako když se v novém sporťáku vonícím novotou řítíte plnou rychlostí vpřed, bez jediné myšlenky na to, že byste se mohli vybourat.“ Protože se dvacetiletá Maggie bláznivě zamilovala do Shanea (31 let), opustila svého manžela Zanea – vojáka, otce jejích dvou dětí a také chronického nevěrníka. „Shane byl milý a pozorný. Stále opakoval, jak jsem krásná a sliboval, že spolu vytvoříme skutečnou rodinu. Když jsme se přestěhovali, postupně mě začal odřezávat od všech mých přátel,“ vypráví Maggie. Její příběh přesně zapadá do šablonovitého scénáře partnerského násilí. Začíná to smyslnou vášní, pokračuje zákeřnou psychickou manipulací, a končí strachem, bytím a pocity viny, které oběť nakonec zcela odříznou od reality a uzamknou ji do bludného kruhu tichého zoufalství. „Vyšel z vězení s velkými problémy se závislostí. Moje matka se předávkovala a zemřela, když mi bylo osm let. Nedokázala jsem jí pomoct. Shane byla moje druhá šance. Věřila jsem, že ho dokážu zachránit. Časem jsem pochopila, že je na tom opravdu špatně, ale při myšlence, že bych ho opustila, jsem se cítila strašně provinile,“ svěřuje se Maggie.

17. listopadu 2012 se situace vyostřila. Po opileckém večírku v karaoke baru se Shane přestal ovládat a Maggie napadl. Měl takový vztek, že zapomněl i na přítomnost fotografky Sary Lewkowitz – fackoval a strkal do Maggie přímo před očima její malé dcerky Memphis, která vřískala strachy. „Nedovolil mi se k ní přiblížit. To byla jediná věc, na které mi v tu chvíli záleželo. Moje holčička!“ Fotografka hodila svůj mobil Maggiině kamarádce, u které tu noc přespávali, a pokračovala ve fotografování. Přítelkyně se zavřela na záchodě, vytočila tísňovou linku a zavolala pomoc. Shane byl zatčen policií a jako multirecidivista odsouzen k devíti měsícům ve vězení. Tu noc to díky Sářině objektivu nebyla slova útěchy a povzbuzení, co přiměla Maggie změnit svůj život, ale strašidelné a šokující fotografie. Tváří v tvář snímkům surového násilí, které snášela už dlouho, si Maggie sbalila kufry, a aniž by se ohlédla, odešla. Potřebovala nějaký oddychový čas a tak se vrátila ke svému bývalému manželovi Zaneovi, který právě sloužil na Aljašce. Pochopila, že žádný hollywoodský happyend se konat nebude, že se musí konečně postavit na vlastní nohy a stát se nezávislou ženou. Dnes, ve svých jednadvaceti letech, žije s otcem svých dětí a studuje zdravotní školu. Je paní svého života a hrdinkou unikátní fotografické reportáže, která obletěla celý svět. Vyhrála cenu Ville de Perpignan Rémi Ochlik 2013 a také 1. místo v sekci Všední život na letošním 57. ročníku World Press Photo. Maggie netoužila po slávě. Hřeje jí pocit naděje, že díky těmto fotografiím by mohla spousta žen nalézt odvahu uniknout ze začarovaného kruhu domácího násilí.

 

EXKLUZIVNĚ: Fotoreportáž Sary Lewkowicz o domácím násilí, která vyhrála na World Press Photo!

Sara a Maggie jsou kamarádky

S fotografkou Sarou Lewkovicz, která zdokumentovala příběh Maggie a Shanea, jsme se sešli rok po této osudné události. Vyprávěla nám o důsledcích a okolnostech své reportáže.

„Na pouti v Ohiu jsem si všimla výrazného potetovaného muže - Shanea. Nedávno vyšel z vězení, kde už byl poněkolikáté. Tenkrát jsem se věnovala focení multirecidivistů a Shane souhlasil, že mohu zdokumentovat jeho život s Maggie. Vídala jsem se s nimi často, ale dlouho jsem vůbec netušila, co se v jejich vztahu děje. Dvě hodiny před tím, než ji napadl, se Magie svěřila, že s ní několikrát cloumal a strkal do ní, ale nikdy ji nezmlátil. A jaký měla fotografická esej dopad? Snímky byly uveřejněny v mnoha zemích světa, Shane byl po pěti měsících propuštěn z vězení za „dobré chování, Maggie je dnes svobodná, dochází na terapii a studuje. Jejím snem je stát se zdravotní sestrou. Staly se z nás přítelkyně, viděla jsem ses ní v Ohiu a stále fotografuju nové etapy v jejím životě. Včera, 17. listopadu 2013, přesně rok ode dne, který zásadně změnil naše životy, jsem viděla muže, jak bije svoji partnerku. Tentokrát na ulici v Londýně. Zavolala jsem policii a nechala fotoaparát v pouzdře. I přes mé svědectví tato sedmnáctiletá dívka vše popřela, nevznesla obvinění a odešla s agresorem. Jedna kamarádka mi řekla moudrou větu: „Dvakrát – to je náhoda, třikrát – to je osud“.

 

 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama