Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

BALDÝNSKÝ: Problematika matek

Tomáš Baldýnský/13.2.2014
Přečtěte si Slovo muže z únorového čísla Marie Claire.

I pro tak srdnatého odborníka na mužsko-ženské vztahy jako jsem já, existují problémy, na jaké mu odvaha nestačí. Problém matek, například, a jejich vlivu na život a partnerství. Kdykoli mě jen napadne se někde v tisku věnovat tomuto fenoménu, po chvíli si uvědomím, že vlastně též matku mám, že umí číst a že mám jenom jedny nervy.

Je však na čase s toutou zbabělostí skoncovat a výzkum vlivu matek jednotlivých partnerů na jejich vzájemných vztah nastartovat. Nebude to snadné (i když před tou svojí existenci tohoto textu utajím), protože dosud nemáme k dispozici žádné relevantní zdroje, dokonce ani jasnou terminologii, pouze pár pavědecky populárních příruček s s kategoriemi jako “fleximáma” nebo “objímačka”, jež by - použity ve vskutku odborném textu - působily směšně (směšně by působily vlastně kdekoli). A do jaké z těchto kategorií zařadit matku, která své dceři, procházející smutným rozchodem se svým přítelem, poradí: “hlavně mu neukazuj tu svoji lítostivou stránku, to muži nemají rádi.” Žulomatka? Břitva?

Všichni autoři těchto mateřských archetypů navíc nechápou, že pokud s někým žijete, je vám víceméně jedno, zda ho jeho matka objímá a nebo trápí. Důležité je být schopen změřit sílu, s níž ovlivňuje dráhu vašeho společného života. Proto nehledejme inspiraci v psychologické pavědě, ale v exaktním vědeckém oboru, který se zabývá vlivy velkých těles na vzájemný pohyb. V astronomii. Ano, naše matky jsou v našem životě velká tělesa, i když třeba náhodou měří 148 centimetrů a všem tvrdí, že to je 150 (ježiš, jestli si tohle přečte...), a jejich vliv na náš životní oběh je přímo úměrný tomu, jak jsou nám blízko. A, samozřejmě, jak jsou husté.

Je jasné, že s klasifikací budou problémy - matky pravděpodobně budou požadovat zařazení do třídy hvězd, protože si stále domnívají, že kolem nich budou jejich ratolesti rotovat až do konce své existence a že bez jejich světla by všechny zahynuly. Podrobná měření však dokazují, že si matky mohou maximálně nárokovat zařazení mezi hnědé trpaslíky nebo plynné obry. Ty první nejsou moc vidět, ale o to více s vaším partnerem cloumají. Zato ty druhé jsou sice barevnější, jsou často vidět i za bílého dne, ale jejich hustota je mnohem menší, takže k sobě dokážou přitáhnout jen menší, bezbrannější jedince.

Vyzbrojeni touto teorií můžete začít zkoumat a klasifikovat matky ve své životní soustavě. Příště budeme pokračovat. Tedy pokud se mojí mámě nedostane tahle Marie Claire do ruky. Plynného obra bych si tedy pěkně odskákal.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama