Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

BALDÝNSKÝ: Nasmlouvání mužsko-ženských vztahů

Tomáš Baldýnský/6.3.2014

Mezi čtenářkami tohoto listu jistě není žádná, která by netoužila, aby mužsko-ženské vztahy byly jednoduché a neproblematické, soužití poklidné a ve vzájemné harmonii. Ano, tak sobecké a hloupé ženy jsou. My, muži, však víme, že chaos, který by nastal, by byl nepředstavitelný. Globální ekonomika by se okamžitě zhroutila - ulicemi by táhly armády nezaměstnaných psychologů, mezi něž by z oken dopadali tu rozvodoví právníci, tu autoři televizních seriálů, u hořících farmaceutických továren by kempovaly novinářky z ženských magazínů a nabízely by svá těla za skývu chleba kolemjdoucím majitelům čokoládoven. Ale ani ti by už skývu neměli. Přiznejme si to. Běh našeho světa je založen na tom, že jsou muži a ženy na sebe navzájem hnusní, a bylo by velmi nebezpečné to měnit.

Pojďme s tím naopak počítat! Nedávno jsem se dozvěděl, že partnerka mého nejlepšího kamaráda navrhla řešit jejich neradostnou vztahovou situaci sepsáním smlouvy. Smlouvy! Chápete? Ne takové té běžné předmanželské, kdo po rozvodu dostane židli a kdo postel, ale “vztahové smlouvy” s přesně popsanými právy a povinnostmi obou smluvních stran. Měla zahrnovat každý aspekt jejich soužití - od minimálního povinného počtu společných výletů a rámcové typizace jejich destinací, přes stanovení množství společně sledovaných filmů až po povahu a četnost událostí, které se svou podstatou hodí spíše do tajného dodatku. Dotčená žena s až neženskou logikou pochopila, že v tak tvrdé branži, jakou jsou mužsko-ženské vztahy, je pořádná smlouva prakticky jediný prostředek, jak přežít. Uznávám, že zavádění této zvyklosti nebude snadné, z mých zkušeností vyplývá, že nemalé množství žen je schopno popsat své požadavky pouze jedinou větou - “aby na mě byl hodný” (tedy v ženštině:“dělal, co chci já”), což je nárok sice pochopitelný, ale pro účely smluvního podchycení bohužel příliš vágní. Nicméně pokud bychom se smluvnímu ukotvení vztahů začali věnovat osvětově a například ho zavedli jako povinnou součást výuky na školách (například místo sexuální výchovy, která může probíhat mimo vyučování v mimoškolních prostorách, jako tomu bylo v dobách před jejím zavedení), mohla by být budoucnost mužsko-ženských vztahů o něco růžovější.

Není proto divu, že jsem zrod tohoto nového fenoménu sledoval s velkou pozorností a neustále se dotazoval, jak probíhá jednání o smlouvě, kolik a jakých má paragrafů a zda ji hodlají notářsky ověřit. Bohužel pro nás pro všechny, poté, co obě strany položily na stůl své požadavky, se příšerně poštěkali a dodnes spolu nemluví. Nicméně zvažují uzavření paktu o neútočení.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama