Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

BALDÝNSKÝ: Když ženy sportují, tak neprudí

Tomáš Baldýnský/17.4.2014

Jménem všech mužů musím rozhodně protestovat proti rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, které prostě podlehlo stoletému nátlaku ženstva a povolilo ženám v Soči soutěžit ve skocích na lyžích. Nečekali jsme sice, že nám argument „ženskému skokanovi by při doskoku mohla prasknout děloha“ vydrží tak dlouho (a chtěl bych zde pogratulovat prezidentovi Mezinárodní lyžařské federace Gian-Francu Kasperovi za to, že ho dokázal s vážnou tváří použít ještě v roce 2010), ale tak nějak jsme doufali, že když v MOV má ze sto šesti členů dělohu jenom dvacet, mohlo to vydržet ještě déle. Ne, nechápejte mě špatně, nemyslím si, že jsou ženy příliš křehké či z fyzického hlediska ke sportu nevhodně uzpůsobené, protože to bychom se mohli začít bavit o tom, jak vhodně jsou muži uzpůsobeni kupříkladu k takovému běhu přes překážky, že ano. Ale nalijme si, ženy, čistého vína. Sporty nejsou pro vás. Ne proto, že byste je nezvládaly. Ale protože jsme si je kdysi vymysleli my, abychom měli aspoň chvíli klid. 

Sama filozofie sportu je důkazem o tom, jaký byl jeho původní důvod. Všechny klasické sporty jsou vymyšleny tak, aby vás při nich nemohl nikdo otravovat. Běžíte-li, může s vámi někdo řešit svoje starosti jen tak dlouho, dokud mu vydrží dech. Házíte-li diskem, může se k vám někdo přiblížit, aby vám předvedl nově zakoupenou tógu a amforu na lněný olej, jen na své vlastní nebezpečí. A sporty týmové? Proč si myslíte, že nevznikl žádný týmový sport, který by využíval schopnosti obou pohlaví, jehož týmy by musely zároveň využívat mužské i ženské hráče k vítěznému výsledku? Protože by to moc připomínalo rodinu.

Samozřejmě že během vývoje naší civilizace vznikly i sporty nemužské. Například aqua aerobic. Je nepředstavitelné, že by něco takového vymyslel muž. Ano, muži se také účastní skupinových cvičení, kdy jeden předcvičuje a druzí ho napodobují. Ale to se děje výhradně v armádě a hlavní motivací cvičících je dostat se na cvičitelovo místo a pak zas  buzerovat ty ostatní. A mimochodem, zaregistrovaly jste někdy, že by se muži soudili s ženami o právo cvičit aqua aerobic nebo těhotenskou jógu, jako si kanadské skokanky v roce 2009 vysoudily právo na olympiádu? Ne. A proč? Jednak proto, že nejsme takoví. 

A jednak nám po těch tisících let konečně dochází, že není třeba vzdorovat. Protože, jak řekl jeden moudrý muž při sledování olympiády v naší hospodě: hele, když skáčou, tak neprudí, ne?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama