Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Agrese žen vůči mužům? Častější, než bychom si mysleli

Ondřej Formánek/9.7.2014
Reklama

Znáte tu humornou písničku od skupiny Yo Yo Band, kde se zpívá: "Jó, já jsem srab, když se domů vracím, mám totiž strach, že mě žena bací"? Představte si, že by ji zpívala dívka, která má stejný strach ze svého muže. To už by moc legrační nebylo. Znamená to, že ženy "bacit" smějí a muži se jen smějí?

Byl to obyčejný  nekvalitní záznam z průmyslové kamery, která snímala vnitřek hotelového výtahu. Do kabiny nastupuje několik postav. Jedna z postav, žena, zuřivě napadne muže stojícího vedle ní. I když ji po pár okamžicích zezadu chytí jiný mohutný muž v obleku a drží ji pevně rukama, žena zkouší – se střídavými úspěchy – prvního muže ještě několikrát vší silou nakopnou do břicha a do rozkroku. Když tohle video uveřejnil americký bulvární server TMZ, byla z toho senzace.

Ten napadený byl Shawn Carter, rapper a byznysmen, celoplanetárně proslulý jako Jay-Z. Jeho manželkou je globálně slavná Beyoncé Knowles, která na onom videu vystupuje jako přihlížející. A tou zuřivou ženou, která rappera napadla, byla její sestra, Solange Knowles. Ten muž, co ji drží, je jeden z jejich bodyguardů. Psali o tom bloggeři i bloggerky, bulvár, ale také web časopisu Time, a seriózní servery jako Slate nebo Daily Beast... Média všech typů se k tomu videu znovu a znovu fascinovaně vracela jako nějaká filmová postava posedlého inspektora, který si pořád dokola pouští záznam z místa činu. Napadený rapper, jeho žena i její sestra k tomu významně mlčeli, což ještě vybičovalo zvědavost. Proč to udělala? Co jí musel Jay-Z říci nebo provést, že ji tak strašně rozčílil? Proč Beyoncé nezakročila?

CITLIVÝ AŽ ROZCITLIVĚLÝ

I mě to čím dál víc fascinovalo. Ani ne proto, že tenhle nejvýznamnější americký černošský pár po manželech Obamových se, jakmile je chvíli nehlídán, stane aktérem rvačky jak z Limonádového Joe. Fascinovalo mě, že se vůbec nepíše o tom, že to násilí na videu bylo něco odsouzeníhodného. Že by to bylo bráno jako násilí. Kdyby totéž provedl Jay-Z jí, nikdo by se neptal, co mu tak musela říct. Celá mediální sféra by ho okamžitě odsoudila. Byl by vyšetřován policií. Jeho kariéra by skončila, hudební i obchodní. A bylo by to tak správně. Věřím v nulovou toleranci jakéhokoli násilí, kterého se muži dopouštějí na ženách. Jenže tu ženu jako násilnici neodsuzoval nikdo. Policii to nezajímalo. A svět se konečně dozvěděl, že Beyoncé má méně úspěšnou sestru, která taky zpívá a vydala nějaká alba. Ty kopance ve výtahu tak maximálně nakopnou její kariéru.

CHTĚL JÍT NA PIVO, A DOSTAL FACKU

Takže znovu, jsem pro nulovou toleranci jakéhokoli násilí mužů vůči ženám. Ale co nulový zájem o násilí žen vůči mužům? Je v pořádku?  Očividně ano. Je běžným postupem ve filmových scénářích od Barrandova po Hollywood okořenit mileneckou nebo manželskou hádku tím, že ona dá jemu pár facek. Nikomu to nepřipadá nepřijatelné. Bereme to prostě tak, že pro rozrušenou ženu je těch pár ran asi vyjádřením emocí. A správný chlap nějakou tu facku přeci vydrží. Představte si, že by ta filmová scéna končila tím, že to dotyčný hrdina půjde někam hlásit jako domácí násilí. Filmový žánr by se okamžitě změnil v komedii. Ilustrujme si to novinovou zprávou: „Muž volal, že je oběť domácího násilí. Chtěl jít na pivo, a dostal facku“, kterou přinesl 23. května server iDnes.cz. „Muž na linku volal před půl desátou večer a myslel to vážně. Byl chudák na zhroucení. Hlídce pak řekl, že je citlivý až přecitlivělý,“ říká v ní zástupce ředitele policie v Děčíně, kde se případ stal. Policista tedy výslovně ujišťuje čtenáře, že si napadený muž nedělal legraci  a zároveň přidává vysvětlení: dotyčný muž je citlivka. Zpráva byla pochopitelně publikována jako veselá kuriozita. Ale bavili bychom se stejně dobře, kdybychom se dočetli o ženě, která volala na policii, že chtěla jít do baru, ale dostala od muže facku?

Celý článek najdete v červencové Marie Claire

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama