Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Sex bez kondomu bez rizika HIV? Nové léky jsou i v Česku

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/10.8.2019
Je to těžko uvěřitelné, ale stalo se to skutečností i u nás. Moderní metoda prevence přenosu viru HIV je tu. 
Reklama

Možná to vypadá jako něco, co ani nemůže být skutečnost, ale je to fakt. I v Česku máme dostupné léky, které dokáží zabránit přenosu viru HIV, i když „zapomenete“ použít kondom. Použití PrEP, neboli pre-expoziční profylaxe však má svá pravidla a je dobré je znát. Zvlášť když jde o vaše zdraví.

Nejsme tu od toho, abychom soudili váš sexuální život. Je vaše věc, s kým spíte a co všechno s ním nebo s ní děláte. Jenže každá sexuální aktivita má svá rizika a zrovna kontakt s virem HIV není právě nepravděpodobný. Podle kritérií Světové zdravotnické organizace v Praze v komunitě mužů, kteří mají sex s muži, co nejsou jen gayové, ale i bisexuálové a muži, kteří sami sebe vnímají jako „hetero“, byť vyhledávají i sexuální zkušenosti s muži, došlo doslova ke koncentrované epidemii HIV. Řečeno čísly, každý dvacátý muž z této skupiny je HIV pozitivní.

Existuje ale moderní a celkem bezpečná metoda, jak přenosu viru HIV zabránit, i když nepoužijete kondom. Ne, opravdu vás nenavádíme k tomu, abyste měli sex bez kondomu, ale chápeme, že v životě nastávají okamžiky, kdy kondom holt není po ruce a chuť na sex vyhrává. Jedná se o PrEP, neboli pre-expoziční profylaxi, což jsou léky, které se používají při léčbě HIV pozitivních. Stejné léky mohou také zabránit tomu, že dojde u HIV negativní osoby k nákaze, a to bez ohledu na její pohlaví, sexuální orientaci či preferované sexuální aktivity. Spolehlivost této metody je 90 až 94 %, což už stojí za zvážení.

PrEP znamená pre-expoziční profylaxi neboli „předléčení“, které je vhodné pro osoby, které jsou ve vysokém riziku nákazy HIV. Cílem preventivního podávání těchto léků je infekci zabránit. Člověk je chráněn po dobu, kdy léky užívá. Nejedná se tedy o „očkování“, kdy jednorázové podání, člověka ochrání po dobu několika (desítek) let, ale je nutné dlouhodobou užívání, kdy je člověk ohrožen infekcí. To znamená, že po dobu, kdy budete tyto léky užívat, jste chráněni. Jakmile je ale vysadíte, opět se můžete nakazit.

Jestli máte pocit, že zrovna vám by se PrEP hodil, tak se obraťte na svého lékaře, ideálně na specialistu v oblasti dermatovenerologie, i když tyto léky může předepsat každý lékař, včetně praktického. Raději si nezkoušejte léky sehnat na černém trhu, protože vůbec nevíte, co se k vám dostane. Navíc ještě před tím, než dostanete recept, měli byste projít lékařským vyšetřením, protože i tyto léky mají své vedlejší účinky a rizika. Počítejte ale s tím, že za tyto léky zaplatíte, protože je nehradí zdravotní pojišťovny. Měsíční dávka vyjde asi na 1100 Kč.

Pokud hledáte k PrEP další informace, podívejte se na webové stránky České společnosti AIDS pomoc, která provozuje Dům světla, kde se také můžete nechat zdarma otestovat na přítomnost viru HIV www.hiv-prevence.cz, anebo mrkněte na podrobnější informace na webu organizace Queer Geography www.queergeography.cz

Čtěte také:
STRANGER THINGS: Robin a Steve se měli dát původně dohromady
10 nejlepších gay filmů, do kterých se okamžitě zamilujete
Nenávist se stupňuje. V Polsku vznikají „LGBT-free“ místa

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama