Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

SASKIA NOORT: Odvaha promluvit

Text: Barbora Häckelová, Foto: Archiv nakladatelství/24.11.2019
Zakladatelka nizozemského thrilleru Saskia Noort (52) vstupuje na náš trh s knižní novinkou Stromboli, v níž se vyrovnává se sexuálním zneužitím.

Zasazujete se o práva žen, mimo jiné také tím, že jste ambasadorkou organizace Amref Flying Doctors bojující proti ženské obřízce. V čem vaše práce spočívá?
Mým úkolem je přenést vše, co v Africe s místními lidmi dělám, do Evropy – obzvlášť do Nizozemska –, vyprávět příběhy těchto dívek, zvyšovat povědomí o projektech, na kterých pracujeme, a získávat pro ně finanční prostředky.  Je to poměrně neznámé téma, a to je na světě 200 milionů obřezaných žen. Jen z Nizozemska vycestuje každoročně za obřízkou 4200 dívek, takže to není jen nějaký vzdálený problém, je bytostně náš.

Kniha, kterou jste do Prahy přijela představit, má mnoho autobiografických rysů včetně zkušenosti se znásilněním. Proč jste rozhodla promluvit?
Už před napsáním knihy jsem mluvila se svojí rodinou jak o sexuálním útoku, tak o terapii. Když pak přišlo hnutí #MeToo, považovala jsem za svoji povinnost bojovnice za ženská práva otevřít se veřejnosti a promluvit, protože mi lidé naslouchají. 

Odpustila jste muži, který vás znásilnil?
Ne... to bohužel není možné. Je už mrtvý, zemřel v bolestech a mě to těší. Nebyla jsem totiž jeho jedinou obětí, jednou z dalších byla má kamarádka, což jsem se dozvěděla až po letech. Dalším z důvodů, proč jsem tehdy o znásilnění neřekla rodičům, byl také strach o tátu – věděla jsem totiž, že by útočníka zabil. Když dcera dospívala a já jsem si představila, co by se mohlo stát, tenhle pocit agrese jsem zažila a nelíbil se mi. I proto jsem zvolila terapii. Takže jsem útočníkovi neodpustila, ale dokázala jsem odpustit sobě. Kdybych totiž tehdy promluvila, možná by k těm dalším napadením nedošlo... Možná.

Celý rozhovor si přečtete v prosincové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích. 

Čtěte také:
Obchodníci s lidmi prodávají otroky na Instagramu. Jak je to možné???
Byla jste opilá? Tak si za znásilnění můžete sama
Obětem domácího násilí pomáhá mobilní aplikace. Bude dostupná i v Česku

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama