Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

SAMOVYŠETŘENÍ PRSOU: Umíte ho?

Text: Monika Sekal, Foto: Getty images/2.2.2019
Zabere jen pár minut a není vůbec složité. Samovyšetření prsou může předejít větším komplikacím a zachraňuje životy. 

Mnohým nemocem se předcházet nedá, jejich vznik příliš neovlivníme ani zdravým životním stylem a prevencí. Pro příklad se jedná o rakovinu prsu, jejíž příčiny nám ani dnes nejsou zcela známé a zpočátku se projevuje například jen jako malá bulka či vpáčení pokožky v oblasti. Ročně je s tímto onemocněním u nás diagnostikováno přes sedm tisíc žen. 

Náchylnou skupinou pro rakovinu prsu jsou například ženy, u kterých se v rodině již rakovina vyskytla, ženy s výraznou nadváhou, či často konzumující alkohol, rizikových faktorů je však ještě mnohem víc. Pokud se ale onemocnění zachytí v raném stádiu, je šance na vyléčení prakticky stoprocentní. Proto lékaři mimo preventivní prohlídky doporučují pravidelné samovyšetření. 

Vyšetření je třeba se věnovat pravidelně, tedy každý měsíc po menstruaci, kdy je tělo nejméně zatíženo hormony. Jeho prvním krokem by mělo být sebepozorování. Doporučuje se si před zrcadlem postupně prohlédnout oba prsy, zda jsou stejně velké, není-li vidět nějaký dolíček či vpáčení kůže. Poté postupně začít zvedat ruce, sledovat, zda se někde neobjeví anomálie. Jestliže ano, ale je shodná s druhým prsem, neměl by to být problém. Pokud ale na druhém prsu nic podobného nenajdete, může to být důvod k navštívení lékaře. 

Druhým krokem by měl být pohmat oblasti od podpažní jamky až k podprsenkové rýze. Postupovat bychom měli pomalými kroužky s dvěma stupni citlivosti, nejdříve vždy jeden s menším tlakem a druhý s větším, abychom se dostali i do oblasti měkkých tkání (v prostoru žeber by měla být žebra při druhém kroužku cítit). Vynechat bychom neměli žádné místo. 

Samovyšetření je tak opravdu jednoduché a o zbytečnost se opravdu nejedná. Své tělo nakonec známe nejlépe my samy, a už jenom proto bychom za něj měly vzít zodpovědnost

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole