Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ROZHOVOR: Vanessa Paradis o filmu, kritice i hnutí #MeToo

PHILIP GAY
Text: PHILOMÈNE PIÈGAY Foto: PHILIP GAY/16.9.2020
Herečka a zpěvačka Vanessa Paradis je poprvé v životě předsedkyní poroty na filmovém festivalu v Deauville. Povídali jsme si s ní nejen o světě filmu, ale i o tom, co se jí líbilo dříve a co má ráda dnes.
Reklama

Na smluvené místo dorazí na začátku července energická a rozzářená žena a mně se zdá, jako bychom se rozloučily teprve včera, ačkoliv jsme se ještě nikdy nesetkaly. Vypadá stále stejně mladě, štíhlá jako proutek, zkrátka je přesně taková, jakou ji Francouzi už dlouhá léta znají z rádia, z obrazovky i z fotografií. Vlasy má vyčesané do drdolu, na sobě džíny a pod černým sakem neformální tričko. Je stále stejně spontánní jako v našich vzpomínkách, její podmanivý hlas je jen lehce zastřený a oči jí září, když nadšeně vypráví, že bude po prázdninách předsedat 46. ročníku velkého filmového festivalu v Deauville. Bude tak následovat Catherine Deneuve, která byla předsedkyní poroty loni. Již od roku 2004 je věrným partnerem festivalu dům Chanel, ve kterém herečka a zpěvačka Vanessa Paradis působí jako ambasadorka. Po jarním období opuštěných kinosálů a zrušení slavného festivalu v Cannes nabízí Deauville naději na shledání s filmovým uměním. „Během karantény jsme si uvědomili, jak moc potřebujeme kulturu, ať už kino, hudbu, divadlo nebo muzea,“ říká Vanessa. Koncem března se sociálními sítěmi prohnala píseň, kterou narychlo složila s manželem Samuelem Benchetritem a jejímž prostřednictvím vzdává hold zdravotníkům. „Kultura nám umožňuje snít. Když do nemocného těla pronikne trocha radosti a snění, může mu to pomoct, aby se udrželo při životě,“ věří. Připomeňme si neuvěřitelnou scénu v Cannes s Jeanne Moreau, tehdejší předsedkyní festivalu. Mladá a trochu nervózní Vanessa Paradis si společně s touto velkou dámou zazpívala magickou píseň „Tourbillon de la vie“. Jeanne Moreau před zaplněným sálem jen stěží skrývala slzy dojetí. Od té chvíle uplynulo pětadvacet let, Jeanne již není mezi námi a Vanessa Paradis se chystá poprvé v životě předsedat velkému filmovému festivalu. 

Jaké pocity ve vás festival v Deauville vyvolává?
Jsem hrdá a ohromená! Především se mi líbí, že je to nezávislý festival. A přesně tento žánr mě jako herečku i jako divačku láká. Nezabývá se lehkými a nekonfliktními tématy, přináší naopak témata, která člověka vytrhnou z jeho reality. Tento druh filmu vás často svými myšlenkami a uměním naprosto uchvátí. Často jsem na nezávislých filmech spolupracovala a lidé na natáčení jsou mnohem solidárnější a velkorysejší, aby tím vykompenzovali nedostatek finančních prostředků. Odehrává se tam něco lidsky i umělecky velmi silného.

Jaký máte názor na svobodu slova žen a hnutí #MeToo ve filmovém světě?
#MeToo se týká všech oblastí, nejen filmu, a muselo to přijít. A je to ještě důležitější teď, když vidíme, jak dramatické následky měla karanténa, kdy se ženy ještě častěji stávaly oběťmi domácího násilí. Myslím, že všechny ženy, které se ve filmovém světě rozhodly veřejně promluvit, jsou velmi odvážné. Velmi obdivuji Adèle Haenel (držitelka dvou Césarů a přední tvář francouzského #MeToo, pozn. red.). Je to jedna z nejnadanějších hereček své generace, nemá zapotřebí nějak se zviditelňovat, aby se o ní mluvilo. Tím, že se odvážila promluvit, chrání mladší herečky.

Jak jste se naučila udržovat odstup od kritiky?
Na začátku jí bylo tolik... Je to velmi kruté, když na vás útočí v době, kdy teprve dospíváte a jste zranitelná. Neznamená to ale, že bych časem otupěla, to vůbec ne. Ale naučila jsem se soustředit na to hlavní, a to je moje práce. Jinak se to nedá přežít. Naštěstí si stále říkám, že na špatné články se zapomene mnohem dřív než na dobře natočený film.

Celý rozhovor si přečtete v říjnové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích nebo si ji můžete objednat na našem webu. Doprava zdarma!    

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama