Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

RETINOL: Jediná látka, která dokáže opravdu minimalizovat vrásky

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Getty images/6.11.2018
Retinol je už dávno uctíván beaty editory, dermatology a fanatiky v péči o pleť. Je totiž opravdovým hrdinou v boji proti jemným linkám a vráskám. Někteří dokonce tvrdí, že na známky stárnutí nic nefunguje lépe.
Reklama

Pokud jste ho ještě nikdy nepoužili a rádi byste věděli, jak s ním zacházet, jak ho aplikovat a čeho díky němu dosáhnete, pokračujte ve čtení. Zjistíte tak vše, co potřebujete vědět o této oblíbené přísadě v kosmetickém průmyslu.

Co je retinol?
„Retinol je vitamín A, který se používá k léčbě specifických kožních problémů, jako je náchylnost k rozšířeným pórům a akné, či na zralou pleť,“ vysvětluje Linda Blahr, ředitelka odborného vzdělávání a vědy v SkinCeuticals a dodává: „Reaktivuje proces obnovy pokožky a může být skvělým primárním prostředkem k ošetření kůže před chemickým peelingem či jiným léčebným postupem“.

Funguje?
Stručně řečeno – ano. Retinol je jednou z nejoblíbenějších ingrediencí v kosmetickém průmyslu, a to díky jeho schopnosti minimalizovat rané příznaky stárnutí jako je pigmentace (a to včetně poškození sluncem), jemné linky a vrásky. „Kromě exfoliačního účinku, který vyhlazuje strukturu pokožky a dodává jí přirozený lesk, má také antioxidační vlastnosti, díky nimž snižuje vzhled hnědých skvrn,“ říká Dr. Bernard Hayot.

Dr. Hayot vysvětluje, že retinol stimuluje pružnost pokožky, kolagenu a také pomáhá k rozjasněné pleti. Navíc podporuje tvorbu melaninu, čímž zabraňuje pigmentaci.

Ujistěte se však, že používáte produkt, který obsahuje správnou formu retinolu. „Nejprve zkontrolujte seznam složení a ohlídejte, aby produkt obsahoval retinol nebo retinal, namísto jednoho z méně účinných derivátů jako např. retintyplalmitate,“ doporučuje dermatoložka a ředitelka kliniky Eudelo Dr. Stefanie Williamsová

Jak ho používat?

„S retinolem začněte nejdříve v době, kdy na sobě zpozorujete první známky stárnutí – tedy v případě ztráty pružnosti pokožky, vzniku jemných linek a vrásek či nepravidelné pigmentace,“ doporučuje Dr. Stefanie Williamsová. Při prvním použití retinolu může dojít k podráždění pokožky, jejímu vysušení, zarudnutí a dokonce i k šupinatění kůže. Začněte tedy s menším množstvím a jen 2x týdně, intervaly pak postupně navyšujte až docílíte každodenního používání. Pokud tedy bude tuto frekvenci vaše pokožka tolerovat. Jakmile se přizpůsobí, a pokud netrpíte přílišnou citlivostí, můžete zvýšit i používané množství.

Tip: Při první aplikaci naneste množství velikosti hrášku. Důvěřujte nám – méně je vždy více.

Jaké jsou rozdíly v jeho koncentraci?
„Čím je koncentrace retinolu vyšší, tím silněji bude kůže reagovat viditelným zarudnutím,“ vysvětluje Blahr a dodává: „Je ale důležité si uvědomit, že právě tato reakce znamená, že se začínají dostavovat výsledky. Začínejte s koncentrací retinolu na 0,3 % a pomalu zvyšujte hladinu – nejprve na 0,5 % a pak na 1 %. Pokud je pokožka poměrně citlivá, zůstaňte na 0,3 %. 1 % je optimální v případě viditelných známek stárnutí nebo fotodynamiky (hyperpigmentace) či jizev po akné. Ostatně takto vysokou koncentraci dostanete jen na předpis“.

Kdy je ideální ho používat?
Retinol může způsobit citlivost pokožky a po jeho aplikaci bychom neměli vycházet na sluníčko. Proto je nejlepší ho na pokožku nanášet těsně před spaním.

A kam bychom ho měli aplikovat?
Retinol je účinný na všech částech těla. Je dokonce součástí některých krémů na ruce, i když nejčastěji se vyskytuje v přípravcích určených k péči o pleť. Ideální je začít s pleťovým sérem, které aplikujte na čelo, nos, tváře a bradu. Buďte opatrní, abyste se vyhnuli oblasti očí a nosních dírek, protože kůže je zde tenčí, jemnější a citlivější.

V jakém věku s ním začít?
„Pokud jde o věk, nezáleží na samotném čísle, jako spíš na biologickém věku kůže,“ vysvětluje doktorka Stefanie Williamsová. „Od třicátých narozenin začíná produkce kolagenu klesat, takže v zásadě by ho měli používat všichni. Pokud však vaše kůže vykazuje známky předčasného stárnutí, můžete s jeho používáním začít už ve 20ti letech.“

Je dobrý na akné?
„Kyselina vitamínu A, nebo-li kyselina retinová byla nejprve použita k léčbě akné u mladých dospělých,“ říká Dr. Bernard Hayot. Pokud však na léčbu akné používáte produkty s kyselinou salicylovou nebo kyselinou glykolovou, buďte s aplikací retinolu opatrní. V jejich kombinaci totiž může způsobit podráždění pokožky, které se nejčastěji projevuje zarudnutím. Před použitím se proto raději poraďte s lékařem.

Kdy se dostaví výsledky?
Stejně jako u všech výrobků určených k péči o pleť si na výsledky musíte chvíli počkat. „Kůže se v průměru obnovuje po 28 dnech, což znamená, že nové buňky migrují na povrch kůže. Po této době můžete pozorovat první výsledky,“ uzavírá dokor Hayot.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama