Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Regionální ředitelka Google Taťána le Moigne nám dala tipy na distanční vzdělávání

Unsplash
Text: Taťána le Moigne, Foto: Petr Kurečka/12.10.2020
Tahle doba je bezprecedentní v tom, jak obrovský počet žáků po celém světě nemohl či stále nemůže chodit do školy. Většina z nás něco podobného nepamatuje! když jsme v českém Google týmu přemýšleli, jak v téhle době pomoci, bylo přirozené, že jsme se okamžitě vrhli na oblast distančního vzdělávání. Google má v této oblasti obrovské zkušenosti a kontakty na komunitu učitelů a odborníků po celém světě, kteří naše technologie využívají už dlouho.
Reklama

Google poskytuje akreditovaným školám bezplatně sadu více než deseti nástrojů pro vzdělávání se jménem G Suite pro vzdělávání, kterou využívají miliony škol po celém světě. Učitelé a žáci se díky ní mohou spojit prostřednictvím videokonference, chatu, nebo společně vytvářet soubory a prezentace. Učitelé mohou jednoduše zadávat a známkovat úkoly.

Při adopci technologií ve výuce se jasně ukázaly dvě hlavní výzvy: jednou je přístup ke zdrojům a druhou zkušenost učitelů s tímto typem výuky. Většina škol má už teď určité online systémy, jejichž
prostřednictvím komunikuje s žáky a rodiči. Studenti ale musejí mít možnost z nějakého zařízení k těmto zdrojům přistupovat. Pro některé to může být vlastní počítač, pro jiné mobil. Většina technologií Googlu již pracuje s faktem, že ne všichni studenti mají k zařízením přístup, takže nástroje a stránky jsou přístupné z mobilu a některé z nich i offline či s nepříliš kvalitním připojením.

Co se týče zkušenosti učitelů, pro většinu z nich je tato zkušenost nová a je velký rozdíl v tom, když se technologie používají při výuce ve třídě a vzdáleně. Na stránkách growwithgoogle/proskoly jsme pro- to hned v březnu shromáždili přehledný návod, jak si bezplatnou sadu nástrojů Googlu pro vzdělávání nastavit, jak se rychle naučit pracovat s videokonferencemi, zadat žákům úkol prostřednictvím sdíleného dokumentu, oznámkovat ho a podobně. Oslovili jsme i reálné učitele, kteří přidávají svoje vlastní tipy, jak tyto nástroje ve výuce prakticky používají.

Měli jsme teď výjimečnou příležitost vyzkoušet si, jak technologie ve výuce fungují. Že ji mohou obohatit a v konečném důsledku i někam posunout, či zcela modifikovat. Například pokud žákům zadáte určitý úkol, jeden z nich je hotov za 15 minut, zatímco jiný nad ním stráví hodinu. Technologie vám umožní nabídnout rychlým žákům doplňující materiály, videa či kvíz, pokud je téma zaujme. Takto lze výuku jistým způsobem personalizovat, což v klasické třídě není tolik možné.

Osobně si myslím, že jistý způsob obohacení výuky technologiemi zde zůstane i po odeznění koronakrize. Některé školy si třeba částečně ponechají možnost spojit se s žáky prostřednictvím skupinového chatu, jiné tu a tam využijí možnost zadat úkol online, nebo zadat týmový projekt skupině žáků prostřednictvím sdílených dokumentů a rovnou v online prostředí tento úkol ohodnotit, poskytnout zpětnou vazbu.

Vzdělávání na dálku samozřejmě nikdy nenahradí přítomnost učitele a možnost učit se společně a vidět se ve třídách, ale některé nástroje a technologie mohou i v tradiční výuce velmi pomoci učitelům např. s administrativou. Mám tím na mysli zadávání a známkování testů, ale i získávání potřebné zpětné vazby od studentů či rodičů či schopnost pracovat v týmech na dálku. Doufám tedy, že se díky těmto novým možnostem naučí studenti i učitelé společně pracovat na projektech v online prostředí.

Internet a globálně propojený svět je novou realitou našeho života stejně, jako se auta či televizory staly v určité době realitou života našich rodičů. Jsem přesvědčena, že v hlavní roli zůstane i nadále učitel a ředitel školy a jejich schopnost kreativně a zajímavě připravit děti na budoucnost, tedy pomoci jim objevit jejich talent a vybavit je nejen spoustou znalostí, ale i nových dovedností. A to už teď bez internetu nepůjde. Budoucnost je tady.

Čtěte také: BACK TO SCHOOL: Filmové klasiky ze školních lavic, které musíte vidět

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama