Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

RAMI MALEK: Jak vypadá vydřená sláva?

Text: Lucy Allen, Foto: Getty images/22.2.2019
Nedávno získal Zlatý glóbus i filmovou cenu BAFTA za ztvárnění Freddieho Mercuryho v životopisném filmu Bohemian Rhapsody a je horkým kandidátem na Oscara. Přitom ještě před pár lety dělal barmana v zaplivaném baru a šetřil každý dolar, aby se mohl věnovat vysněnému herectví. Jak se z chudého kluka z rodiny přistěhovalců stala hvězda a co má společného s charismatickým frontmanem kapely Queen?

Rami, film Bohemian Rhapsody vyvolal neuvěřitelné reakce. Jaký to je pocit?
Měl jsem to štěstí hrát v Pacifiku (pozn. redakce – seriál s tematikou 2. sv. války z produkce HBO) desátníka Merriella „Snafu“ Sheltona a říkal jsem si, že tak skvělou roli už asi nikdy nedostanu. Pak plynula léta a dobré role se střídaly s těmi horšími. A potom přišel seriál Mr. Robot, další neuvěřitelná role. Zase mě napadlo, že nic takového se mi už nestane. (smích) A teď si zase myslím, že hrát tohohle člověka byl můj největší životní dar, a skoro se mi po Freddiem nechce hrát nikoho jiného, protože teď už to musí jít od desíti k pěti! (smích) 

Byly vám některé charakterové rysy Freddieho Mercuryho blízké? Oba pocházíte z dost konzervativních rodin přistěhovalců, kteří se snažili najít v nové zemi lepší život, ne?
Jasně. Přemýšlel jsem o Freddiem Mercurym a říkal si: „Nejsem zpěvák, nejsem tanečník, ani na klavír jsem v životě nehrál.“ Ale když jsem ho viděl na pódiu, blesklo mi hlavou, že bych se taky takhle zvláštně dokázal pohybovat, on je prostě jen o dost elegantnější. Ten chlap je rockový bůh, kterého nedokáže napodobit nikdo. Jak mě vůbec napadlo, že bych to dokázal zachytit? Z toho šel strach. Na druhou stranu, u každé jiné postavy jsem vždycky zkoumal, co z nich dělá lidi. „Tak z něj udělej člověka, stáhni ho na zem, demystifikuj ho,“ napadlo mě. Přemýšlel jsem, proč působil na scéně tak skvěle. Přitom byl jen mladík, který vyrostl na Zanzibaru a kterého rodiče ještě jako dítě naložili na loď a poslali do internátní školy. Tam si vytvořil nějaké vazby, a pak se po letech zase vrátil domů, kde zrovna probíhala revoluce, boj o nezávislost na Británii, a jeho rodina se rozhodla uprchnout. A tak v 18 letech měl začít nový život se svou rodinou v Londýně. Jmenuje se Farrokh Bulsara, má o čtyři zuby navíc a připadá si jako rybička vyhozená z akvária. Říkal jsem si, že to je samo o sobě drsné. A teď si vezměte, že objevovat svou sexuální identitu nebylo v té době právě lehké. Homosexualita byla tenkrát extrémně stigmatizovaná – a je doposud. A on hoří touhou podělit se o svou krásu a sílu a troufalost a svobodu a autenticitu se světem. A když dostane příležitost, využije ji. Dívá se na každého v hledišti, až máte pocit, že se dívá právě na vás, oba se nadnášíte a on vám říká: „Můžeme být přesně tím, kým chceme být, můžeme se postavit jakékoli přesile, můžeme být naprosto autentičtí a můžeme to dělat všichni pospolu, a pak budeme silní.“ Není to nádhera, není to krása? To je on, jedině takhle ho dokážu pochopit, takhle promlouval ke mně a k nám všem. A tak jsem si řekl: „Tak jo, já to s tím tvým příběhem zkusím a dám do toho maximum.“

A měl jste od kapely Queen „požehnání“?
Měl. Jinak bych to ani neudělal, a navíc by mi to oni jaksi nedovolili. (smích)

Přečtěte si celý rozhovor v březnové Marie Claire, kterou teď najdete na stáncích. 

Čtěte také: 
FREDDIE MERCURY: Sex, drogy a rokenrol. Je to klišé, ale on v něm žil.
DRAG QUEENS: Dekadentní zábava 21. století
Gucci vydal zprávu o genderové proměnlivosti v Generaci Z 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama