Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

RADKA PALÁNOVÁ: Na dovolené vypněte… i svůj telefon

Text: Radka Palánová, Foto: Unsplash/15.1.2019
I já jsem bývala ten typ manažerky, která si dovolenou bez notebooku a mobilu nedokázala představit. A že bych byla hodinu offline? V žádném případě! Přesto Radka Palánová (36), Marketing Manager ASSA ABLOY Czech & Slovakia, změnila svůj přístup a výsledek se dostavil.

Když vzpomínám na dobu, kdy jsem si myslela, že musím být neustále k zastižení, zpětně vidím, že to nic moc nepřineslo ani mně ani mému zaměstnavateli. Na problémy, které se dějí v práci, se člověk jinak dívá ze vzdálenosti několika set kilometrů, a jinak, když sedí v kanceláři. S každým kilometrem komár bobtná. A většinou do velbloudích rozměrů, které si nezaslouží. A i řešení „na dálku“ bývají emotivní a nepřiměřená. I proto je lepší vypnout a nechat práci v kanceláři.

Vypnout sebe i přístroje
Teprve s věkem a získanými zkušenostmi jsem přišla na to, k čemu dovolená opravdu je. Těch (v mém případě) 25 volných dnů v roce má svůj důvod a opodstatnění. Mám vypnout tu profesionální Radku a najít tu, která v létě u babičky spadla ze stromu a přečetla Trosečníky z Vlaštovky během jedné noci.

Proto vypínám svůj telefon. Zkuste třeba režim letadlo, to budete moci fotit i brousit po internetu, ale nikdo se vám nedovolá, ani SMS nedojde. A i když vám to přijde nepředstavitelné, nechte notebook doma. Na dovolené si máte odpočinout, a to i od zírání do displejů. A vezměte v úvahu i bezpečnost! Ani po cestě, ani v hotelu na pokoji není drahá elektronika, a především data v ní, v bezpečí.

Volno bez přerušování
Každý rok se snažím, abych měla jedno volno dva týdny v kuse. Teprve po pár dnech totiž skutečně přestávám myslet na práci. Plánuju dopředu, abychom mohli sladit můj i partnerův pracovní rozvrh. Většinou jezdíme mimo Evropu, i destinace může mít své výhody. Jak se znám, nejlépe nejen moje pracovní nasazení zbrzdí nejméně osmihodinový pracovní posun a mimoevropské roamingové poplatky. Mimochodem, ještě před odletem se vyplatí dát větší prostor juniorům v týmu. Když se celý rok nutíte delegovat úkoly na své méně zkušené kolegy, tak jim teď dejte příležitost vyřešit úkoly po svém. A zazářit. A pokud nebudou zrovna zářit, nevěšte hlavu, i chybami se člověk učí a za dva týdny firmu nepoloží.

Dovolená jako trénink kreativity
​Využijte dovolenou k nasávání nových vjemů. Vezměte do ruky místní časopisy, a i když neumíte místní jazyk dokonale, zkuste navázat nová přátelství. Ochutnávejte místní kuchyni a zajděte do místního obchůdku, na trh. Trénink kreativity začíná od, někdy trochu nuceného, zkoušení nepohodlných cest: vystoupit z tramvaje o zastávku dřív, vyzkoušet nový sport, psát si poznámky z meetingu obrázky. Berte dovolenou jako dvoutýdenní trénink kreativity.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole