Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

RADKA DOHNALOVÁ: Ženy ve vedení

Foto: Unsplash/16.8.2019
Proč je stále méně žen ve vysokých pozicích, ačkoli mají v některých aspektech lepší vůdčí předpoklady než jejich mužské protějšky? Čím se ženský přístup liší od mužského, jak naplno využít své možnosti a jak důležitá je vzájemná podpora? 

„Nastal čas zvrátit frustraci z diverzity v její fascinaci,“ je přesvědčená Radka Dohnalová, zakladatelka mezinárodní společnosti ATAIRU, která se věnuje rozvoji různých stylů leadershipu nejen u nás, ale i v zahraničí.  Sama o sobě říká, že ji naplňuje objevování a rozvoj vnitřní motivace, konkrétně talentu, vášně a poslání druhých, a tuto dimenzi přenášet do leadershipu a vzdělávání.

V Česku je znát jistá ostražitost, pokud se objeví témata zaměřená na podporu žen. Proč má smysl se jimi zabývat?
Já sama, když jsem byla mladší, jsem vůči nim byla kritická. Změnilo se to ve chvíli, kdy přišly na svět moje děti, a také spolu s tím, jak jsem se dostala na určitou pozici a zjistila, že najednou kolem mě převládají muži. V tu chvíli mě to začalo více zajímat. Stále u nás narážíme na předsudky, že žena je buď kariéristka, nebo matka. Nic mezi tím. Mého manžela se nikdo nebude ptát na to, jak zvládá work life balance a jaký je otec. Proč bych ale já nemohla mít hezký vztah s manželem, být matkou tří děti a mít vlastní úspěšnou mezinárodní firmu? Neustále na druhých hledáme nějaké slabiny a dáváme jim nálepky. Já osobně jsem v minulosti chtěla zvládat všechno sama, aby mi nikdo takovou nálepku nedal. Teď už to ale nedělám a nebojím se říct, že mám doma třeba hospodyni, která se stará o domácnost.

Co vede k tomu, že máme sklon hodnotit úspěšné ženy spíš negativně?
Je to v nás zakořeněné. Když jsem studovala MBA program na Harvardu, narazila jsem na zajímavou případovou studii Heidi vs. Howard Roisen, kdy byli studentům rozdány stejné dva popisy profesně úspěšných lidí. Lišily se pouze v tom, že jeden se týkal ženy Heidi a druhý muže Howarda. Cílem studie bylo zjistit, jestli a případně jak bude odlišné hodnocení s ohledem na pohlaví. Ukázalo se, že Heidi studenti častěji přisuzovali vlastnosti jako hlad po moci a neupřímnost. Naopak Howard byl hodnocený spíše jako upřímný, pokorný a laskavý. I když schopnosti Heidi i Howarda hodnotili jako srovnatelné, pokud měli shrnout, koho by měli raději a s kým by spolupracovali, zvítězil Howard. Jednoduše řečeno, úspěšné ženy jsou méně oblíbené než úspěšní muži, i když se jim podaří dosáhnout stejných výsledků. Za svůj úspěch ale zaplatí menší oblíbeností. 

S ženami ve vedoucích funkcích je často spojená představa, že se chovají „mužsky“ proto, aby uspěly. Skutečně tomu tak je?
Nerada generalizuji, ale pokud se budete pohybovat řadu v let v určitém prostředí, ovlivní vás to. A pokud s tímto nedokážete pracovat, můžete ztratit část sebe sama. Realita je taková, že v řadě odvětví a zejména v určitých pozicích muži převládají. Ne snad, že by si ženy řekly, že se začnou určitým způsobem chovat, ale intuitivně se přizpůsobí. A to je jeden z důvodů, proč má smysl mít nejen smíšené týmy, ale i jejich vedení. 

Celý rozhovor si přečtěte v zárijovém čísle Marie Claire, které najdete právě teď na stáncích. 

Čtěte také:
TOXICKÁ PRÁCE: Co když se práce změní v horor
Co ve svém životě změnit, abyste konečně dosáhly vytyčených cílů?
#BossLady – aneb úspěch doopravdy, vážně není zadarmo

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama