Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Prosím, přestaňte už tvrdit, že detox funguje! 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unshplash/7.8.2018
Ve zdravém těle, zdravý... ale pomůže tomu detox? 

Různé formy hladovění, očist, střevních sprch a samozřejmě detoxů jsou čím dál tím populárnější. Mladý ječmen, kajenský pepř a javorový sirup se hromadí v našich domácnostech exponenciálně s tím, jak na nás influenceři zabývající se zdravou stravou působí svými fotografiemi a videi skrze sociální sítě. Toto hnutí, se kterým začaly známe osobnosti, se dnes již stalo mainstreamem. Má to však jeden malý problém. Detox není vůbec vědecky podložen.  

Ačkoliv vám samozřejmě nebráníme jíst či pít cokoliv jen chcete. Měla byste znát všechny informace, na jejichž základě se můžete rozhodnout, co tělu dopřejete či naopak odepřete. Rozhodli jsme se vyvrátit všechny mýty, kterými je tato tématika obestřena jednou pro vždy a nabídnout vám jen čistá fakta pro vaši případnou očistu. 

FAKT: Detox je nezbytný 
… To platí jen v případě, že jste závislá na alkoholu či drogách. Jediný “technicky správný” detox spočívá v tom, že přestanete konzumovat produkty, které jsou pro váš organismus toxické, jako jsou právě drogy, alkohol nebo potraviny způsobující alergie. To ovšem není ta očista, o které mluví vaše kamarádky. V 99% případů je slovo detox nesprávně zaměňováno se “zdravou životosprávou”. Většinou to vypadá tak, že jíte ovoce, zeleninu a pijete hodně vody. Základní premisa je v tom, že jste žila nějakou dobu nezdravě a teď resetujete tělo, aby se zbavilo všech škodlivin. To ovšem není o moc zdravější a nejspíš ani nedosáhnete kýženého efektu, protože... 

FAKT: Tělo se zbavuje toxinů přirozeně 
Vaše orgány jsou velmi dobře schopny zbavovat se všech nežádoucích látek v těle sami o sobě. Játra, ledviny i zažívací trakt jsou v procesu sebeočisty nonstop a tím, že budete pít týden jen ovocné šťávy, tento postup nezefektivníte. Naopak můžete v extrémních případech i narušit tento přirozený koloběh.  

FAKT: Většina detoxů jsou stejně jen špatné diety 
Věděla jste, že pokud budete najednou jíst tuny ovoce pít k tomu hektolitry ovocných šťáv, přijmete pro tělo neobvyklé množství cukru, který může vychýlit hladinu inzulinu v krvi? To povede ke zvýšené únavě, hladu, a dokonce se to projeví i na vaší pleti ve formě akné. Tedy docílíte naprosto opačného výsledku, než se měl dostavit. Jestliže toužíte po úbytku na váze, věřte, že tohle je jasná cesta k jojo efektu... Takzvaná očistná strava totiž postrádá pro tělo důležité složky jako jsou například proteiny. 

FAKT: Po detoxu se budete cítit lépe 
Radikální očista nefunguje jako zkratka ke zdraví. Je to pouze pomocník, který dokáže nakopnout tělo v okamžiku, kdy nesvítí žádná varovná kontrolka. Proto se mu rozhodně vyhněte, pokud jste nemocná nebo váš organismus nefunguje z nějakého důvodu úplně správně. Detox je pro tělo v podstatě nápor sám o sobě a provází ho i mnohé symptomy, jako je nevolnost, slabost a bolest hlavy. Je to dáno tím, že pokud nám v těle zůstanou usazeny nějaké škodlivé látky, začnou cirkulovat a vyplavovat se ven. 

Pamatujte si, že všechna detoxikační jídla jsou zdravá, ale ne všechna zdravá jídla jsou detoxikační. Je nutné naučit se od sebe rozeznávat takzvaná anabolická a katabolická jídla. Rozdíl je velmi jednoduchý. Anabolické suroviny jsou považovány za takzvané “body buildery” a jsou velmi bohaté na proteiny a tuky. Řadíme mezi ně například ryby, kuřecí prsa nebo vajíčka. Normálně jsou tyto potraviny považovány za zdravé a je doporučováno je jíst ve velké míře, ovšem rozhodně neplní detoxikační funkci, a proto je v období očisty musíte vynechat. Katabolická jídla - čili ovoce a zelenina, naopak toxiny z vašeho těla snadno vyženou.  

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole