Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Proč vlasy potřebují keratin?

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Getty images/20.3.2020
Na dotek hrubé, mdlé a lámavé kadeře volají po pozornosti. Vzniklé škody napravíte jen extra porcí výživy.

Vypadají vaše vlasy jako bez života? Třepí se či krepatí? S největší pravděpodobností jim chybí keratin, základní složka nejen vlasů, ale také nehtů a pokožky. „Lidský vlas je složen z bílkovin a keratin je z nich nejdůležitějším proteinem. Udržuje kadeře pevné a elastické, tedy takové, jaké je chcete nejen vy, ale také každá kadeřnice,“ říká hair artistka značky Paul Mitchell Renata Sukupová. To, jak se k vlasům chováme, ale může způsobit, že se z nich keratin začne pomalu vytrácet. Nejčastějšími viníky jsou chemické látky ze stylingových přípravků, časté vystavování pramenů nadměrnému teplu a další škodlivé procesy, jako je třeba jejich barvení. Že jste na bodě nula, poznáte záhy. Vlasy ztratily lesk, elektrizují a lámou se. A v takové chvíli je ideálním řešením keratin vlasům dodat – buď v podobě domácí péče, nebo prostřednictvím hloubkového ošetření.

Správný přístup
„Pokud je hloubkový keratin dobře aplikován na vlas, který je k tomu vhodný, může hodně pomoci. Bohužel pokud je vlas špatně diagnostikován, po odmytí se naruší jeho struktura, čímž se zkrepatí a může dojít až k jeho zlomení. Z mého pohledu jsou důležitější disulfidové vazby a hydratace vlasů,“ upozorňuje technolog společnosti New flag Pavel Filandr. Nejste-li si jistá, poraďte se se svým kadeřníkem nebo dejte šanci domácí péči obohacené o protein. „Ideální je doplňovat do vlasu keratin živočišný. Vhodný je ten, jenž se vyčesává z novozélandských ovcí, protože je na 98 % identický s keratinem v lidských vlasech,“ dodává Renata Sukupová. Výhodou je, že keratin jako drobný protein sedne většině vlasů bez ohledu na jejich poréznost a hustotu. Jako se vším se to ale ani s ním snažte nepřehánět – může totiž nastat opačná situace, a to přetížení bílkovinami. Že je ve vašich kadeřích víc proteinu, než dokážou zvládnout, poznáte jednoduše. Vlasy budou suché, křehké a podobné slámě. V takovém případě se zaměřte na hydrataci a na nějaký čas vysaďte kosmetické přípravky, které obsahují nejen keratin, ale jakýkoliv protein (hedvábný, pšeničný, apod.), dále také hydrolyzovaný kolagen, aminokyseliny a ovesnou mouku.

Čtěte také: Aktivní uhlí v kosmetice, přítel nebo nepřítel?

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama